Kas toitumisnõustajate turg on üleküllastunud?

Toitumisnõustajate turg

Küsimus, kas toitumisnõustajate turg on üleküllastunud, on loomulik ja oluline. Eriti neile, kes kaaluvad karjääri toitumisnõustajana või soovivad täiendada oma teadmisi toitumisvaldkonnas. Ühismeedia kanaleid sirvides võib tõesti jääda mulje, et toitumisnõustaja teenuse pakkujaid on palju ning konkurentsi lisavad terviseteemalised äpid. Kuid milline on olukord tegelikult?

Olukord Eestis

Tasakaalustatud toitumise tähtsus on nii maailmas, kui ka Eestis aina kasvamas ning sellega koos ka soov leida asjatundlikke toitumisnõustajaid. Sellele annavad kinnitust mitmed analüüsid ja ka hiljuti Sotsiaalministeeriumi tellimusel koostatud Kantar Emori uuring “Toitumisnõustamise lõimimine esmatasandi tervishoiusüsteemi” (2023). Uuringu lõpparuandes tuuakse välja, et toitumisalase sekkumise järele Eestis on suur vajadus. Leiti, et inimeste teadlikkus tasakaalustatud ja mitmekesisest toitumisest on väga madal. Ehk toitumisnõustajate tööpõld on suur ja lai. Eriti on vajadus kvaliteetse hariduse omandanud ja kutsetunnistusega nõustajate järele.

Millised on karjäärivõimalused?

Toitumisnõustaja eriala omandanu ei pea tööle asuma üksnes erapraksises või tervishoiuasutustes. Karjäärivõimalused toitumisnõustaja õppe läbinule on väga mitmekesised. Toitumisvaldkonna teadmised annavad võimaluse kandideerida erinevatele töökohtadele, nagu näiteks toidukultuuri edendaja, personaaltreeneri assistent või turundusspetsialist. Võimalusi avardab seegi, et tänu tehnika pidevale arengule võib toitumisnõustamise teenust pakkuda mitte ainult kontaktipõhiselt, vaid ka veebi vahendusel.

Eestis ja maailmas on parematest toiduvalikutest huvitatud inimeste arv pidevalt kasvanud. See tähendab, et toitumisnõustajatel on vägagi mitmekesine valik kliente, alates üksikisikutest kuni perede, spordimeeskondade ja ettevõteteni. Kuigi turul võib olla konkurents, pakub see omakorda võimalust eristumiseks ning pakkuda unikaalseid ja vajalikke teenuseid. Oma nišši leidmine on üks võtmesõnadest.

Toitumisnõustajate turg

Toitumisnõustaja konkurentsis tehnoloogiaga

Nii nagu paljud teised valdkonnad tänapäeva maailmas, seisavad ka toitumisnõustajad silmitsi konkurentsiga, mida pakub tehnoloogia. Tehnoloogia on muutnud viisi, kuidas inimesed otsivad teavet ja nõuandeid, sealhulgas toitumisalaseid juhiseid. Uue aasta algus on terviseteemaliste äppide allalaadimiste tippaeg. Kuigi ka sellised abivahendid võivad olla heaks tõukeks tervislike eluviiside kujundamisel, ei pruugi tulemused püsima jääda. Toitumisnõustaja läheneb igale inimesele individuaalselt, uurib välja tema takistused ja ka võimalused. Koostöös tehakse plaane ja leitakse just konkreetsest inimesest lähtuvad lahendused.

Toitumisnõustaja ei ole ainult toitumisalase info jagaja või kalorite kalkuleerija. Üks oluline tööriist toitumisnõustaja tööriistakastis on näiteks motiveeriv intervjueerimine (MI). Läbi MI tehnikate püütakse jõuda kliendi sügavamate kihtideni, mis suurendab inimese sisemist motivatsiooni, võimet võtta oma elus ette olulisi muutusi ning hoida neid (ka Rahvatervise Akadeemia toitumisnõustaja koolitusel on MI oskuste omandamisel oluline roll). Selline inimeselt-inimesele suhe võib mängida olulist rolli, eriti siis, kui omapäi motivatsiooni hoida on raske. Paraku äpid sedalaadi empaatiat ja personaalset lähenemist pakkuda ei suuda.

Kas turule mahub veel toitumisnõustajaid?

Kuigi esmapilgul võib tunduda, et toitumisnõustajate turg on üleküllastunud, siis tegelik nõudlus on endiselt väga suur. Iga nõustaja toob kaasa oma isiklikud kogemused, teadmised ning individuaalse lähenemise toitumisele. Lai valik toitumisnõustajaid annab inimestele võimaluse valida just talle sobiv spetsialist. Ka riiklikul tasemel on märgatud toitumisnõustajate olulist rolli ennetustöös, mis annab lootust, et teenus muutub peagi veelgi kättesaadavamaks ning nõudlus kasvab veelgi.

Toitumisnõustaja koolitus Rahvatervise Akadeemias

Toitumisnõustajad saavad töötada mitmesugustes tervise ja heaolu valdkondades, näiteks spaades, jõusaalides, tervisekeskustes, tervisetoitude kauplustes, toidu, ilu- või enesehooldus toodete ettevõtetes ning grupiprogrammide loojatene. Võimalusi on palju!
Uuri lähemalt, millised on toitumisnõustaja karjäärivõimalused!

Autorist

Rahvatervise Akadeemia

Rahvatervise Akadeemia

Rahvatervise Akadeemiast leiad oma ala professionaalid, kellelt saad toimivad ja praktilised teadmised, kuidas tagada vaimne ja füüsiline heaolu, püsida terve, ennetada haigusi ja leida tee terviseni.
Jaga postitust

Artiklid samast kategooriast

Anne-Mai Küünemäe

Karjäärimuutja lugu – Anne-Mai Küünemäe

Rubriigis “Karjäärimuutja lood” jagame inspireerivaid lugusid inimestest, kes on teinud julge otsuse muuta oma senist eluteed, läbinud toitumisnõustaja koolituse ja alustanud uuelt lehelt. Uurime, milliseid

Liitu Rahvatervise Akadeemia meililistiga

Saadame sulle aeg-ajalt nippe ja inspiratsiooni toitumisest, liikumisest ja vaimsest tervisest.

Scroll to Top