Viis põhjust, miks teha müslibatoonid ise

Müslibatoonid

Tänapäeva kiire elutempo tõttu on hea olla ettevalmistunud kiireteks ja toitvateks vahepaladeks. Üheks suurepäraseks valikuks on müslibatoonid, mis pakuvad külluslikku energiat ja on kergesti kaasa haaratavad. Müslibatoonid on oma olekult justkui superkooslus, kus kombineeruvad energiat andvad süsivesiku- aga ka kasulike rasvade ning väärtuslike valkude allikad. Müslibatoonid on energia- ja toitainetihedad ning annavad vajaliku energia nii kiiretel tööpäevadel, pikkadel trennipäevadel aga ka matkadel ja väljasõitudel.

Kuid, siin on ka üks „aga“. Tervislikeks ja toitainete rikasteks vahepaladeks ei klassifitseeru sugugi iga müslibatoon, liiati poelettide väljapanekute vahel valides. Sageli on müslibatoonid ääretult suhkrurikkad, sisaldades suures koguses just lisatud suhkrut. Samuti ei ole nende toitaineline koostis mitte alati kõige tervislikum ega tasakaalustatum. Oled sa uurinud, mis on erinevate batoonide koostisosad ning kui pikk võib see loetelu ja ainete nimekiri olla?  Või millise energiakoguse ühest batoonikesest võib saada? Ka tasub suhtuda ettevaatlikkusega toodetesse, mis on esile tõstetud kui „valgurikas“, „suhkruvaba“ või mis tahes muul viisil heade omaduste suhtes. Alati tasub vaadata koostisosade loetelu ning kindlasti suhkru- ja energiasisaldust.

Müslibatoonid

Toome siinkohal välja viis põhjust, miks esmajoones eelistada koduseid müslibatoone poes müüdavatele. Järgmisel korral vaatame lähemalt, kuidas poes müüdavate müslibatoonide hulgast häid valikuid leida.

1. Kontroll koostisosade üle

Koduste müslibatoonide koostisosad valid sina ise – see tähendab, et sinul on täielik kontroll selle üle, mida batoonid sisaldavad. Vali oma lemmikkoostisosad, mängi maitsetega ja loo midagi täiesti ainulaadset ning just sulle sobivat!

2. Tervislikum valik

Enamik poest ostetud müslibatoone sisaldavad rohkelt lisatud suhkrut ja mõned ka säilitusaineid. Koduste batoonide valmistamisel saad ise kontrollida, mis koguses ning millist magustajat kasutad. Olgu selleks mesi, vahtrasiirup või hoopiski kuivatatud marjad ja puuviljad. Ise tehtud batoonide puhul tead, et see ei sisalda glükoosi- või teisi siirupeid. Boonusena – kodune müslibatoon sobib suurepäraselt ka magusaisu leevendajaks!

3. Müslibatoonid täpselt sinu maitse järgi

Koduste müslibatoonide retsepte saab kohandada vastavalt sinu maitse-eelistustele. Lisa oma lemmikpähkleid, kuivatatud puuvilju või soovi korral šokolaaditükke, et luua täpselt sulle sobiva maitsega batoonid. Koduste müslibatoonidega saate luua lõpmatuid maitsekombinatsioone ja avastada uusi maitseid ja tekstuure. Lase fantaasia lendama ning miksi kokku põnevaid kooslusi või tuuni enda maitse järgi ümber mõni internetis leiduv retsept. Valikuid on lõputult!

4. Säästad aega ja raha

Koduste müslibatoonide valmistamine on tavaliselt odavam kui valmistoote ostmine poest. Loomulikult saab valmistada ka kallimate toorainetega müslibatoone, kuid valides lihtsad koostisosad, säästad lõpuks nii raha kui aega. Just, ka aega! Sest üks levinumaid müüte on see, et tervisliku toidu valmistamine võtab liiga palju aega. Koduste müslibatoonide valmistamine on kiire ja lihtne – lihtsalt kättevõtmise asi. Lisaks saad valmistada korraga suurema hulga batoonikesi, mis aitab aja ja raha säästmisele anda ka teadmise, et sul on head ja tervislikud alternatiivid alati käepärast võtta.

5. Kogu pere heaks ja kaasamiseks

Müslibatoonide ise tegemine annab suurepärase võimaluse kaasata ka lapsi toiduvalmistamisse! See on suurepärane võimalus veeta koos aega ning anda neile oskused ja teadmised toiduvalmistamisega seoses. Eriti hea variant lastele, kes muidu uute toitude suhtes skeptilised kipuvad olema – ise tehtud toit maitseb alati kordades paremini! Lisaks on külmkapis karbiga varuks vahepalad kogu perele.

Müslibatoonid saad valmistada erinevatel viisidel – ahjus küpsetatuna või toorbatoonidena. Külmikus, suletud karbis säilivad need kindlasti nädal või rohkemgi, kuid suure tõenäosusega süüakse need enne lihtsalt ära!

Nii et miks raisata aega poes riiulite vahel jalutades ja müslibatoonide koostisi võrreldes, kui saate ise luua midagi nii imelist ja maitsvat? Osta poest kaerahelbeid, pähkleid-seemneid ning kuivatatud puuvilju ning naudi seda lihtsat loomise protsessi. Eriti hea tegevus stressi maandamiseks.

Kodused müslibatoonid Banaani-kaerapätsid Toorpallid

Meie retseptipangast leiad ise valmistamiseks koduste müslibatoonide, banaani-kaerapätside ja toorpallikeste retseptid. Need on kolm näidet kiirest, maitsvast ning tervislikust vahepala ampsust, mida kodus järgi proovida ning vajadusel enda maitse järgi kohendada.

Autorist

Tuuli Taimur

Tuuli Taimur

Tuulil on TÜ rahvatervishoiu magistrikraad ja on kutsetunnistusega toitumisnõustaja ja koolitaja.
Jaga postitust

Artiklid samast kategooriast

Kiudained

Kiudained ja nende roll soolestiku tervise hoidmisel

70% meie immuunsüsteemist asub seedekulglas ning seetõttu on oluline pöörata tähelepanu soolestiku tervisele. Varasemalt oleme rääkinud hapendatud toitude kasulikkusest, sest just võimalikult liigirikas mikrobioom hoolitseb

Hapendaimine ja hapendatud toidud

Miks on toitude hapendamine tervisele kasulik?

Sügise saabudes ning koduste köögiviljade valmides hakkavad perenaised usinasti aias leiduvat head-paremat talveks sisse tegema. Kuidas aga valmistada köögivilju nii, et neist saada maksimaalset kasu?

Laps ei söö

Laps ei söö – millal tunda muret?

Me kõik soovime, et lapsed oleks uutele toitudele ja maitsetele avatud ning võtaks need lihtsasti omaks. Ometigi kuuleb sageli vanemaid kurtmas, et nende laps ei

Liitu Rahvatervise Akadeemia meililistiga

Saadame sulle aeg-ajalt nippe ja inspiratsiooni toitumisest, liikumisest ja vaimsest tervisest.

Scroll to Top