+372 5557 4423 info@rahvatervis.ee

Viis põhjust, miks teha müslibatoonid ise

Müslibatoonid
18 10 2023

Viis põhjust, miks teha müslibatoonid ise

Tänapäeva kiire elutempo tõttu on hea olla ettevalmistunud kiireteks ja toitvateks vahepaladeks. Üheks suurepäraseks valikuks on müslibatoonid, mis pakuvad külluslikku energiat ja on kergesti kaasa haaratavad. Müslibatoonid on oma olekult justkui superkooslus, kus kombineeruvad energiat andvad süsivesiku- aga ka kasulike rasvade ning väärtuslike valkude allikad. Müslibatoonid on energia- ja toitainetihedad ning annavad vajaliku energia nii kiiretel tööpäevadel, pikkadel trennipäevadel aga ka matkadel ja väljasõitudel.

Kuid, siin on ka üks „aga“. Tervislikeks ja toitainete rikasteks vahepaladeks ei klassifitseeru sugugi iga müslibatoon, liiati poelettide väljapanekute vahel valides. Sageli on müslibatoonid ääretult suhkrurikkad, sisaldades suures koguses just lisatud suhkrut. Samuti ei ole nende toitaineline koostis mitte alati kõige tervislikum ega tasakaalustatum. Oled sa uurinud, mis on erinevate batoonide koostisosad ning kui pikk võib see loetelu ja ainete nimekiri olla?  Või millise energiakoguse ühest batoonikesest võib saada? Ka tasub suhtuda ettevaatlikkusega toodetesse, mis on esile tõstetud kui „valgurikas“, „suhkruvaba“ või mis tahes muul viisil heade omaduste suhtes. Alati tasub vaadata koostisosade loetelu ning kindlasti suhkru- ja energiasisaldust.

Müslibatoonid

Pilt: Freepik

Toome siinkohal välja viis põhjust, miks esmajoones eelistada koduseid müslibatoone poes müüdavatele. Järgmisel korral vaatame lähemalt, kuidas poes müüdavate müslibatoonide hulgast häid valikuid leida.

1. Kontroll koostisosade üle

Koduste müslibatoonide koostisosad valid sina ise – see tähendab, et sinul on täielik kontroll selle üle, mida batoonid sisaldavad. Vali oma lemmikkoostisosad, mängi maitsetega ja loo midagi täiesti ainulaadset ning just sulle sobivat!

2. Tervislikum valik

Enamik poest ostetud müslibatoone sisaldavad rohkelt lisatud suhkrut ja mõned ka säilitusaineid. Koduste batoonide valmistamisel saad ise kontrollida, mis koguses ning millist magustajat kasutad. Olgu selleks mesi, vahtrasiirup või hoopiski kuivatatud marjad ja puuviljad. Ise tehtud batoonide puhul tead, et see ei sisalda glükoosi- või teisi siirupeid. Boonusena – kodune müslibatoon sobib suurepäraselt ka magusaisu leevendajaks!

3. Täpselt sinu maitse järgi

Koduste müslibatoonide retsepte saab kohandada vastavalt sinu maitse-eelistustele. Lisa oma lemmikpähkleid, kuivatatud puuvilju või soovi korral šokolaaditükke, et luua täpselt sulle sobiva maitsega batoonid. Koduste müslibatoonidega saate luua lõpmatuid maitsekombinatsioone ja avastada uusi maitseid ja tekstuure. Lase fantaasia lendama ning miksi kokku põnevaid kooslusi või tuuni enda maitse järgi ümber mõni internetis leiduv retsept. Valikuid on lõputult!

4. Säästad aega ja raha

Koduste müslibatoonide valmistamine on tavaliselt odavam kui valmistoote ostmine poest. Loomulikult saab valmistada ka kallimate toorainetega müslibatoone, kuid valides lihtsad koostisosad, säästad lõpuks nii raha kui aega. Just, ka aega! Sest üks levinumaid müüte on see, et tervisliku toidu valmistamine võtab liiga palju aega. Koduste müslibatoonide valmistamine on kiire ja lihtne – lihtsalt kättevõtmise asi. Lisaks saad valmistada korraga suurema hulga batoonikesi, mis aitab aja ja raha säästmisele anda ka teadmise, et sul on head ja tervislikud alternatiivid alati käepärast võtta.

5. Kogu pere heaks ja kaasamiseks

Müslibatoonide ise tegemine annab suurepärase võimaluse kaasata ka lapsi toiduvalmistamisse! See on suurepärane võimalus veeta koos aega ning anda neile oskused ja teadmised toiduvalmistamisega seoses. Eriti hea variant lastele, kes muidu uute toitude suhtes skeptilised kipuvad olema – ise tehtud toit maitseb alati kordades paremini! Lisaks on külmkapis karbiga varuks vahepalad kogu perele.

 

Müslibatoone võib teha erinevatel viisidel – ahjus küpsetatuna või toorbatoonidena. Külmikus, suletud karbis säilivad need kindlasti nädal või rohkemgi, kuid suure tõenäosusega süüakse need enne lihtsalt ära!

Nii et miks raisata aega poes riiulite vahel jalutades ja müslibatoonide koostisi võrreldes, kui saate ise luua midagi nii imelist ja maitsvat? Osta poest kaerahelbeid, pähkleid-seemneid ning kuivatatud puuvilju ning naudi seda lihtsat loomise protsessi. Eriti hea tegevus stressi maandamiseks.

Müslibatoonid Banaani-kaerapätsid Toorpallikesed

 

 

 

 

 

Meie retseptipangast leiad ise valmistamiseks koduste müslibatoonide, banaani-kaerapätside ja toorpallikeste retseptid. Need on kolm näidet kiirest, maitsvast ning tervislikust vahepala ampsust, mida kodus järgi proovida ning vajadusel enda maitse järgi kohendada.

 

Soovid veel praktilisi toitumisnippe ja retseptiideid, mida lastega koos teha?

Tule osale 5-nädalases väljakutses, mis aitab läbi mõistmise ja mänguliste lähenemiste muuta last uutele toitudele ja maitsetele avatumaks. Väljakutselt saad lisaks toitumisloengutele ka praktilisi töövahendeid, mängulisi meetodeid, nippe ja retsepte nii laste kui kogu pere toidulaua rikastamiseks.

Vaata väljakutse infot SIIT.