
Aegajalt satub nii õe kui toitumisspetsialisti vastuvõtule bariaatrilise operatsiooni läbi teinud patsiente, mistõttu on hea olla kursis uusima toitumisalase infoga. Koolituspäeval alustame päris algusest- anname ülevaate kaalukirurgiast, selle näidustustest ja vastunäidustustest ning juttu tuleb ka erinevatest operatsioonimeetoditest. Seeläbi on lihtsam mõista miks ja milliseid toiduvalikuid vahetult enne ja pärast bariaatrilist operatsiooni teha ning kuidas toidulaud edaspidi välja peaks nägema. Juttu tuleb ka toidulisanditest ning sellest, kuidas levinumaid probleeme vältida. Koolitust ilmestavad haigusjuhtude arutelud.
Koolituse “Toitumine enne ja pärast bariaatrilist operatsiooni” läbinud õppija omab ülevaadet bariaatrilisest kirurgiast, bariaatrilise operatsiooni eelsest ja järgsest toitumis- ja liikumisalasest käsitlusest ning oskab anda soovitusi enamlevinud probleemide lahendamiseks pärast bariaatrilist operatsiooni.
Õppekava koostamise alus:
Toitumisnõustaja, tase 5 kutsestandard, kompetents B.2.3. Toitumisterapeut, tase 6 kutsestandard, kompetents B.2.3.
Sihtgrupp:
Toitumisnõustajad, toitumisterapeudid ja tervishoiutöötajad.
Koolitusel käsitletavad teemad:
- Bariaatrilise kirurgia ülevaade ja eesmärgid
- Bariaatrilise kirurgia näidustused ja vastunäidustused, operatsioonieelne hindamine
- Erinevad operatsioonimeetodid
- Kuidas operatsioon toimib?
- Kaalulangus, mõju kaasuvatele haigustele
- Bariaatriline kirurgia Eestis
- Toitumine ja liikumine
- Operatsioonieelnel ühiajaline dieet
- Toitumine vahetult pärast operatsiooni (esimesed 2 kuud)
- Pikaajalised toitumise põhimõtted pärast bariaatrilist kirurgiat (toitumise üldpõhimõtted, toitumuslike defitsiitide profülaktika ja selle olulisus)
- Kaalutõus pärast bariaatrilist kirurgiat
- Rasedus pärast bariaatrilist kirurgiat
- Enamlevinud probleemid ja toitumisprobleemid pärast bariaatrilist operatsiooni ning esmased soovitused antud probleemide lahendamiseks
- Kõhuvalu, oksendamine, kõrvetised, kõhulahtisus, kõhukinnisus, toitainete vaegused, raske dumping sündroom, juuste väljalangemine, liigne nahk, kurnatus ja väsimus, raskused uute söömisharjumuste omandamisel, alkohol
- Haigusjuhtude arutelud
Peamised õppemeetodid: loeng, arutelu, grupitöö, juhtumianalüüs, test.
Õpiväljundid:
Koolituse lõpetanud õppija:
- teab bariaatrilise kirurgia näidustusi, vastunäidustusi, meetodeid ja mõju kaasuvatele haigustele;
- mõistab, milline on bariaatrilise patsiendi toitumis- ja liikumisalane käsitlus enne ja vahetult pärast kirurgilist sekkumist;
- tunneb bariaatrilise patsiendi pikaajalise toitumise põhimõtteid;
- tunneb ära enamlevinud probleemid pärast bariaatrilist operatsiooni ja oskab anda esmased soovitused nende lahendamiseks.
Õppekavaga saad tutvuda SIIN.
Koolituse maht:
Koolituse kogumaht on 26 akadeemilist tundi, sh auditoorne töö 8 akadeemilist tundi.
Koolitajad:
Dr Ilmar Kaur on erialalt üldkirurg, kes on viimased 10 aastat oma karjääris pühendanud bariaatrilisele kirurgiale. Dr Kaur on Eesti Bariaatrilise ja Metaboolse Kirurgia Seltsi asutajaliige ja juhataja. Olles teostanud üle 2000 bariaatrilise operatsiooni on dr Kauril suur isiklik praktiline kogemus bariaatriliste patsientide esmases ja sekundaarses ravis. Dr Kaur töötab Põhja Eesti Regionaalhaiglas vanemarstina ning Kaalukirurgia Keskuses ülemarstina.
Jaanika Tapver töötab Kaalukirurgia Keskuses toitumisterapeudina ning Toitumisteraapia Keskuses toitumisterapeudi ja koolitajana. Jaanika lõpetas 2019. aastal toitumisterapeudi eriala ning jätkas õpinguid funktsionaalse toitumisterapeudi väljaõppe programmis. Lisaks on ta läbinud praktilise õppe PERH üld- ja onkokirurgia keskuses teemal „Bariaatriliste patsientide operatsioonieelne ja operatsioonijärgne nõustamine ja käsitlemine“.
Osalustasu:
Koolituse osalustasu on 135* € (EÕL ja ETNÜ liikmetele ning Rahvatervise Akadeemia õppijatele ja vilistlastele kehtib soodushind -5%).
Korraldaja poolt on tagatud digitaalsed õppematerjalid. Osaleja saab digitaalse tunnistuse 26 täienduskoolitustunniga.
*Hind sisaldab käibemaksu.
Toimumisaeg ja -koht:
Koolitus toimub 21. oktoobril 2023 kell 10.00 – 17.30 zoomi vahendusel. Vajadusel on koolitusest võimalik saada salvestus.
Registreeru koolituseleRegistreerumine on avatud 17. oktoobrini 2023. Koht koolitusele on broneeritud peale osalustasu laekumist.
*Osalustasu laekumine on koolitusel osalemise kinnitamise aluseks. Osalustasu tagastatakse täies mahus, kui osaleja teatab koolitusel mitteosalemisest ette 7 päeva. Osalustasu tagastatakse 50% mahus, kui osaleja teatab koolitusel mitteosalemisest ette vähem kui 7 päeva. Osalustasu ei tagastata, kui osaleja teatab koolitusel mitteosalemisest koolituse toimumise päeval või jääb teatamata koolitusele tulemata.
Füüsilised isikud saavad taotleda Maksu- ja Tolliametilt tulumaksutagastust 20%.
Rahvatervise Akadeemia on Eesti Töötukassa koolituskaardi koostööpartner.
NB! Oma maksustatavast tulust võib maha arvata kalendriaasta jooksul tasutud enda ja alla 26 aasta vanuse lapse, lapselapse, venna ja õe koolituskulud või nende koolituskulude puudumisel ühe alla 26 aasta vanuse Eesti alalise elaniku koolituskulud.
Rahvatervise Akadeemia majandustegevusteate nr: 223442.
Rahvatervise Akadeemia OÜ on Eesti Töötukassa koolituskaardi koostööpartner. Tutvu Töötukassa toetusvõimalustega töötavale inimesele:
Rahvatervise Akadeemia OÜ on positiivselt läbinud Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri lävendipõhise kvaliteedi hindamise.