Karjäär toitumisnõustajana – millised on võimalused?

Karjäär toitumisnõustajana

Kui plaanid karjäärimuutust või lisateadmiste omandamist tervisevaldkonnas, siis  toitumisnõustaja eriala on üks võimalus, kust alustada. Toitumisnõustaja töised väljavaated võivad esmapilgul tunduda üsna piiratud. Siiski võib karjäär toitumisnõustajana olla mitmekülgne ja toitumisvaldkonna teadmised võivad olla oluliseks sammuks uue karjääri rajamisel või olemasoleva täiendamisel.

Nõudlus toitumisnõustajate järele aina kasvab, sest üha rohkem inimesi vajab abi elustiili ja toitumisharjumuste muutmisel. Võimalused, kus ja kuidas kasutada toitumisnõustaja koolituselt saadud teadmisi, on väga laialdased.

Karjäär toitumisnõustajana – näited erinevatest valdkondadest

Erapraksis

Erapraksis on toitumisnõustaja koolituse läbinuna kindlasti üks võimalustest. Pakkudes klientidele individuaalset nõustamist, saad seda soovi korral teha ka virtuaalselt ning seeläbi töötada sealt, kus sulle parasjagu sobib. Üks ühele nõustamisele saad lisaks teha ka grupinõustamisi ja -koolitusi ning selliselt kaasata rohkemaid inimesi. Iseseisva toitumisnõustajana saad oma ettevõtte luua ja kohandada karjääri sinu elustiilist lähtuvalt.

Tervishoiuasutused

Toitumisnõustajad võivad töötada haiglates, kliinikutes, tervise- ja perearstikeskustes, pakkudes patsientidele ja klientidele toitumisnõustamist. Toitumisnõustaja koolitus on siinkohal heaks täienduseks eelkõige neile, kes juba töötavad tervishoiuasutustes (nt arstid, õed). Väljavaateid tervishoiuasutuses töötamiseks saab luua ka läbi kutsetunnistuse omandamise.

Toiduainetööstus

Mõned toitumisnõustajad töötavad toiduainetööstuses, aidates ettevõtetel arendada uusi tooteid, koostada ning analüüsida menüüsid ja tegeleda toitumisalase turundusega.

Koolid ja haridusasutused

Toitumisnõustajad võivad töötada koolides, ülikoolides ja muudes haridusasutustes (näiteks rahvaülikoolid), jagades õppijatele toitumisega seotud teadmisi. Toitumisnõustaja koolituse läbinuna võid läbi viia ka ringitunde koolide või noortekeskuste juures, suunates lapsi ja noori paremate toiduvalikute poole.

Terviseedendus ja ennetus

Paljud toitumisnõustajad keskenduvad terviseedendusele ja haiguste ennetusele, töötades omavalitsustes, mittetulundusühingutes, tervisevaldkonnaga seotud organisatsioonides ja eraettevõtetes (sh start-up’ides). Samuti on üheks võimaluseks liituda suurettevõtete või -asutuste terviseedendajate või personalijuhtide meeskonnaga, aidates töötajatele luua innustavat ja tervist toetavat töökeskkonda. Toitumisnõustaja koolituse läbinuna on sul ka suurepärased eeldused töötada terviseturunduse valdkonnas ning seeläbi aidata inimesi paremate valikute tegemisel.

Toitumisteraapia

Toitumisnõustaja hariduse omandanutel on võimalus edasi õppida toitumisterapeudiks, et veelgi paremini inimesi aidata. Kui toitumisnõustaja ennetab haigusi, siis toitumisterapeut saab aidata ka terviseprobleemidega inimesi.

Karjäär toitumisnõustajana

Spordiklubid ja tervisekeskused

Spordi valdkonnas tegutsevad toitumisnõustajad aitavad sportlastel saavutada oma eesmärke, optimeerida füüsilist tulemuslikkust ja taastuda treeningutest ning vigastustest. Ka saab toitumisnõustaja töötada personaaltreenerina, läbides selleks täiendava koolituse. Spetsialiseerudes sporditoitumisele, saad töötada nii iseseisvalt erapraksises, kui ka liitudes mõne spordiklubiga. Miks mitte pakkuda oma abi ka mõnele professionaalsele treenerile, lihtsustades tema igapäevatööd näiteks toitumiskavade koostamisega.

Kirjutamine, sisuloome ja avalik esinemine

Mõned toitumisnõustajad valivad kirjutaja karjääri (näiteks ajakirjanduses, terviseteemalised blogid, ka toidufotograafia), et jagada teadmisi toitumise ja tervise teemadel. Ka avalikud loengud toitumise ja tervislike eluviiside kohta on üks võimalus leida oma nišš ja panustada ühiskonna tervise edendamisse. Üks väljunditest võib olla ka terviseteemaline podcast (taskuhääling) ja seeläbi endale töövõimalused luua.

Toidu valmistamine

Toitumisnõustajad võivad õpetada ka toidu valmistamist, luues kursusi või kirjutada retsepte ja kokaraamatuid. Kui oled omandanud juba koka hariduse, siis toitumisnõustaja koolitus on sellele kindlasti hea täiendus ning annab võimaluse arendada oma väljavaateid tööturul. Ka personaalkoka amet võib olla üks võimalustest. Saad luua uue söögikoha või catering firma ning seeläbi suunata inimesi paremate toiduvalikuteni.

Assisteerimine

Toitumisnõustaja võib töötada ka erinevatel assisteerivatel ametikohtadel. Eelpool nimetatud treeneri assistent on vaid üks võimalus paljudest. Mitmed ettevõtted vajavad toitumisalaste teadmistega assistente, kes saavad abiks olla näiteks turunduses või töötajate suunamisel paremate elustiilivalikute juurde. Ka toitumisterapeudi assistendina töötamine on üks võimalus. Samuti võib põnev väljakutse olla koostöö coachi’dega (kootside, arengutreeneritega), toetades sisuloome või toitumiskavade koostamisega.

Toidu- ja tervisevaldkonna turundus

Toitumisvaldkonna oskused ja teadmised annavad olulise eelise ka turundajale. Toitumisnõustaja koolitusel õpitakse mõistma erinevate inimeste toitumisharjumusi, vajadusi ja eelistusi. See teadmine aitab paremini mõista, kuidas jõuda sihtrühmani ja kuidas pakkuda neile sobivaid tooteid või teenuseid. Kindlasti aitavad saadud teadmised luua teadlikumalt turundusstrateegiat, mis tõstab ettevõtte brändi mainet ja toetab kliente paremate elustiilivalikute tegemisel.

Need on vaid mõned valdkonnad ja töövõimalused toitumisnõustajana. Kindlasti leiad enda jaoks sobivaima. Vahel juhtub ka nii, et õpingute jooksul selgub sobiv suund või tööalane väljavaade. Kui sinu soov ja unistus on tegutseda tervisevaldkonnas, siis toitumisnõustaja koolitus on hea stardipunkt alustamiseks.

Vaata ka Rahvatervise Akadeemia vilistlaste lugusid.

Sulle pakub karjäär toitumisnõustajana huvi või soovid teha karjääripööret?

Rohkem informatsiooni toitumisnõustaja koolituse programmi, koolitajate ning koolitusel osalemise kohta leiad SIIT.

Toitumisnõustaja koolitus Rahvatervise Akadeemias

Autorist

Rahvatervise Akadeemia

Rahvatervise Akadeemia

Rahvatervise Akadeemiast leiad oma ala professionaalid, kellelt saad toimivad ja praktilised teadmised, kuidas tagada vaimne ja füüsiline heaolu, püsida terve, ennetada haigusi ja leida tee terviseni.
Jaga postitust

Artiklid samast kategooriast

Anne-Mai Küünemäe

Karjäärimuutja lugu – Anne-Mai Küünemäe

Rubriigis “Karjäärimuutja lood” jagame inspireerivaid lugusid inimestest, kes on teinud julge otsuse muuta oma senist eluteed, läbinud toitumisnõustaja koolituse ja alustanud uuelt lehelt. Uurime, milliseid

Liitu Rahvatervise Akadeemia meililistiga

Saadame sulle aeg-ajalt nippe ja inspiratsiooni toitumisest, liikumisest ja vaimsest tervisest.

Scroll to Top