Maili Markvardt – saa tuttavaks toitumisnõustaja koolituse vilistlasega

Maili Markvardt

RubriigisKogemusloodjagame inspireerivaid ja õpetlikke lugusid meie pühendunud õppijatelt. Iga artikkel toob esile õppija ainulaadse teekonna, motiveerivad hetked ja praktilised kogemused toitumisnõustaja koolituse õpingutest. Seekord räägib oma loo Maili Markvardt, kes jagab oma isiklikku ja professionaalset kasvu toitumisnõustaja koolituse ajal ja selle järgselt.

Palun räägi pisut oma taustast ning millal hakkasid huvi tundma toitumise vastu? 

Minu esimene haridus on Tallinna Tehnikaülikoolist informaatika ning olen tarkvara testimise valdkonnas praktiseerinud, ja hobi korras ülikoolis tudengeid “kiusanud”, 20 aasta ringis. Seega ei ole toit ega tervis üldse miski, millele ma teadlikult palju tähelepanu oleksin pööranud. Siiski olen ma “toidu-uudishimulik” olnud lapsest saati, kui saadaolevatest toiduainetest pidulikke õhtusööke korraldasin ja täiskasvanuna päris maitsvaid toite valmistama õppisin. Eks kui inimesel on mingi kiiks, siis ta jõuab selleni varem või hiljem tagasi.

Mis motiveeris sind toitumisnõustaja koolitusega liituma? 

Mõned aastad tagasi sain aru toitumise ja tervise seostest. Toitumisnõustaja koolitusele jõudsin seega paraku vajadusest iseenda tervise eest paremini hoolitsema õppida. Aga eks muidugi uudishimust ka! Viimasest koolikogemusest oli kakskümmend aastat möödas – tahtsin näha, kas midagi veel külge jääb. Lõpuks vajasin tegelikult ka vaheldust oma võrdlemisi kuivaks ja tehniliseks kiskuvas igapäevas.

Mis on sinu jaoks kõige olulisem teadmine või taipamine õpingute jooksul? 

Toitumisteemalised õppeained olid kahtlemata kõik äärmiselt huvitavad – tunnustan Rahvatervise Akadeemiat väga mitmekülgse õppe eest. Kursusesse oli lisaks otsestele toitumisteemadele hoolikalt põimitud väga põhjalik psühholoogia-nõustamisõpetus ning biokeemia. Esimene neist andis väga olulise panuse üldse inimeste käitumise mõistma hakkamiseks – sellealane väljaõpe mul oma tehnikavaldkonna tausta tõttu praktiliselt puudus.

Biokeemia aga on minusugusele uudishimulikule täielik lust – aru saada, kuidas inimene tegelikult toimib – mis saaks veel põnevamat olla? Lõbus fakt minu kohta: keskkoolis tundus biokeemia mulle kõige tüütum asi üldse ja käisin seda lausa järele vastamas. Suurimad tänusõnad Laine Partsile, kes selle teema võlumaailma minu jaoks avas!

Võib öelda, et ma kasvasin toitumisnõustaja koolituse jooksul väga palju ka inimesena.

Kuidas oled kasutanud koolituselt saadud toitumisteadmisi oma töös või isiklikus elus?

Saadud toitumisteadmisi kasutan oma elus igapäevaselt. Ikka selle nimel, et tervemalt, pikemalt ja õnnelikumalt elada, sest söömise eesmärk tegelikult ei ole ju energiat saada, vaid just endale võimalikult täisväärtuslikku elu võimaldada. Ka psühhoogiateadmised kuluvad marjaks ära, teen ma siis oma klientidele IT-projekte või toetan neid toitumisteemadel.

Kuidas plaanid oma uusi teadmisi ja oskusi tulevikus rakendada? 

Toitumise ja tervise valdkonnas on tänasel päeval tohutult väljakutseid, mis kõik tahaksid käte külge panemist. Väga hea võimaluse selleks on mulle andnud liitumine Eesti Toitumisnõustajate ja -terapeutide Ühinguga. Suurim tänu Küllike Põlmale, kes mind täiesti rohelisena oma tegemistesse kaasas ja mind jätkuvalt inspireerib uusi väljakutseid vastu võtma.

Tänasel päeval jagan ma oma aega IT-projektide ja toitumisnõustamise vahel – vaheldus on oluline! Toetan hea meelega kõiki, kes tunnevad, et tahavad läbi toitumise oma elukvaliteeti paremaks nügida, sealhulgas ka ettevõtteid ja töökollektiive. Ei tasu karta, et ma sunnin kõiki kapsast sööma! Sugugi mitte! Tervist toetav toitumine võib olla ka põnev mäng, mida iseenda, oma pere ja töökaaslastega mängida, et rutiinist välja saada.

Mis on sinu arvamus, miks võiks läbida toitumisnõustaja koolituse?

Toitumine on niivõrd oluline tervisemõjur, kuid me võtame seda tihti liiga rutiinselt, läbimõtlemata. Paraku ei soodusta meid ümbritsev keskkond alati just kõige tervislikumaid valikuid tegema. Seetõttu on hea omada toitumisnõustaja koolituselt saadud tõenduspõhiseid teadmisi, et info virvarris mitte ära eksida ja teada, kuidas oma toidulauda parimal viisil korraldada. See ei pea olema keeruline, aeganõudev, kallis ega piirav!

Lisaks toidutarkusele on toitumisnõustaja õppesse integreeritud ka väga põhjalik psühholoogia ning nõustamistehnikate käsitlus. See on täiesti kasutatav igapäevaelus nii iseenda võimestamiseks, kui ka oma pereliikmete, kolleegide ja muidu oluliste inimeste jaoks olemas olemiseks.

Eraldi tooksin veel välja söömishäirete põhjaliku käsitluse õppe jooksul. Söömishäire on raske, kuid kahjuks levinud seisund ning mida varem me selle oma lähedases ära tunneme ja kohasel viisil reageerida suudame, seda lihtsam on tervenemise protsess. Igale lapsevanemale absoluutselt hädavajalik teadmine!

Milliseid nõuandeid annaksid tulevastele õppijatele, et saada toitumisnõustaja koolituselt maksimum? 

Sinu kaasõppurid on fantastilised, erineva tausta ja elukogemusega. Toitumisnõustaja koolituse jooksul on sul võimalik õppida ka nende käest. Seega, ole aktiivne, suhtle, võta grupitöödest maksimum.

Iseseisvate nõustamistega alusta nii vara kui võimalik. Kui sulle tundub, et sa ei ole piisavalt “valmis”, siis tea, et sa tegelikult oled ja tead rohkem kui sa arvad, ning ainult praktiseerimine teeb sind veel paremaks.

Kodutööde maht on päris suur – arvesta ka sellega oma plaanide tegemisel. Mingil hetkel läheb koorem raskeks. Minu kogemus ülikoolis ütleb, et alati, iga õppe puhul, see mingil hetkel juhtub. Tähtis on seda teadvustada, et see ei jää igavesti nii, ning raskusest üle saada. Rahvatervise Akadeemia on olnud väga vastutulelik ka lahenduste leidmisel, kui mõni kodutöö tõesti jääbki hilisemaks.

Kuidas mõjutas veebiõpe sinu õppimise kogemust?

Osalesin veebiõppes, mis oli minu jaoks väga mugav – oma kodust oli võimalik kõik kaasa teha ning ma ei tundnud kordagi, et veebi teel osaledes oleks õpe kuidagi pealiskaudsemaks jäänud või kvaliteedis kannatanud. Salvestusi oli võimalik kogu koolituse jooksul järele vaadata, kui midagi segaseks jäi või ununes.

Kas on midagi, mida sooviksid veel lisada enda või oma õpikogemusega seoses? 

Kui koolitus hakkas lõppema, oli veidi kahju, ja avastasin, et mu isu oli süües kasvanud – isu veelgi põhjalikumate ja laiaulatuslikumate teadmiste ja praktikas erinevate olukordadega kokku puutumise vastu.

Jaga infot kuidas sind leida? 

Kui vajad tuge iseenda, oma pereliikmete või töökollektiivi toitumise mängulisemalt tervislikumaks muutmisel, siis kõige lihtsam on kirjutada mulle e-mailiaadressile maili@asa.ee

Toitumisnõustaja koolitus Rahvatervise Akadeemias

Autorist

Rahvatervise Akadeemia

Rahvatervise Akadeemia

Rahvatervise Akadeemiast leiad oma ala professionaalid, kellelt saad toimivad ja praktilised teadmised, kuidas tagada vaimne ja füüsiline heaolu, püsida terve, ennetada haigusi ja leida tee terviseni.
Jaga postitust

Artiklid samast kategooriast

Mirjam Laulik

Karjäärimuutja lugu – Mirjam Laulik

Rubriigis “Karjäärimuutja lood” jagame inspireerivaid lugusid inimestest, kes on teinud julge otsuse muuta oma senist eluteed, läbinud toitumisnõustaja koolituse ja alustanud uuelt lehelt. Uurime, milliseid

Liitu Rahvatervise Akadeemia meililistiga

Saadame sulle aeg-ajalt nippe ja inspiratsiooni toitumisest, liikumisest ja vaimsest tervisest.

Scroll to Top