Spordis on toidulisandite kasutamine üsna levinud. Kuid mida saab sportlane jälgida, et tagada kasutatavate toidulisandite ohutus? Sporditoitu valides tuleks jälgida toote märgistust ning antidopingureeglite vastu eksimise riski vähendamiseks valida Informed Sport märgisega tooteid. Mida see aga täpsemalt tähendab?
Informed Sport näol on tegemist 2008. aastal loodud ülemaailmse toidulisandite testimise- ja sertifikatsiooniprogrammiga. Testitakse tooteid (rist)saastumise ja spordis keelatud ainete osas ning seda iga toodetava partii puhul, kuna toidulisandites on keelatud ainete nimistusse kuuluvate koostisosade esinemissagedus lausa üks kümnest! Seega saavad Informed Sport märgise kõrgeima ja rangeima testimise läbinud turule jõudvad tooted, mille puhul on tagatud toote usaldusväärsus.
Kuidas kontrollida Informed Sport märgise olemasolu?
- Esimese sammuna tuleb kontrollida, kas kaubamärk ja/või toode kuulub Informed Sport’i poolt sertifitseeritud brändide loetellu, mis on leitav SIIT.
- Teise sammuna tuleb Informed Sport otsingumootorisse sisestada konkreetse partii number, seda saab teha SIIN.
Topelt ei kärise
Topeltkindluse saamiseks või kontrollimaks tooteid, mis ei ole Informed Sport nimekirjas leitavad, on mõistlik kasutada andmebaasi Kölner Liste (Kölni nimekiri). Kõnealuses keskkonnas on võimalik kontrollida toidulisandite koostist toote seerianumbri järgi.
Olenemata nendest võimalustest tuleks eelkõige hinnata eelnevalt toidulisandite tarbimise vajadust ning tugineda igapäevaselt täisväärtuslikule, mitmekesisele ja tasakaalustatud toitumisele.
Toidulisanditest rohkema info saamiseks kuula e-loengusarja „Sportlase toitumine – võitja salarelv 2.osa“ või tutvu meie tellimuskoolitustega.
Spetsiifilisemates küsimustes pea nõu sporditoitumisele spetsialiseerunud toitumisnõustajaga.
Kasutatud kirjandus:
- Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus, 2022. Toidulisandid. https://eadse.ee/antidoping/toidulisandid/
- LGC Group Website, 2021. About Informed Sport. https://sport.wetestyoutrust.com/about