Rubriigis “Kogemuslood” jagame inspireerivaid ja õpetlikke lugusid meie pühendunud õppijatelt. Iga artikkel toob esile õppija ainulaadse teekonna, motiveerivad hetked ja praktilised kogemused toitumisnõustaja koolituse õpingutest. Seekord räägib oma loo Ly Juhe, kes jagab oma isiklikku ja professionaalset kasvu, õppides tervisliku toitumise olulisust ja mõju.
Palun räägi pisut oma taustast ning millal hakkasid huvi tundma toitumise vastu?
Toitumisega on mul pikem ajalugu. Päriselt hakkasin tundma süvendatud huvi selle vastu, kuidas toit inimorganismi mõjutab, seoses minu poja sünniga. Juba väga varakult (1.-2. kuuselt) tekkisid tal põletikulised laigud kehale ehk atoopiline dermatiit. Nägin, et sellel oli kindel seos toitudega, mida ma sõin. Rääkisin sellest ka arstiga, kes soovitas erinevaid nahahoolduse võtteid, kuid ta ei arvanud, et see võiks otseselt olla seotud minu toitumisega. Asusin guugeldama. Alguses ei leidnud ma õiget infot ning see tekitas meeletut stressi. Lõpuks siiski leidsin teabe, mis kinnitas mu kahtlusi. Selleks hetkeks olingi juba päris sügaval toitumismaailmas ja oma poja tervise edendamiseks pidin esmalt tegelema iseenda toitumisega.
Mis motiveeris sind toitumisnõustaja koolitusele õppima asuma?
Olen õe haridusega ja tõenduspõhisus on minu jaoks tähtis. Toitumine on valdkond, kus kõigil on tervislikkusest oma arvamus ja arusaam. Selleks, et saaksin toetada teisi nende tervise teekonnal, pidasin vajalikuks omandada toitumisnõustaja eriala.
Mis on sinu jaoks kõige olulisem teadmine või taipamine õpingute jooksul?
Sul võivad olla kõige paremad teadmised, aga oluline on see, kuidas ja millisel moel seda kliendile edasi annad.
Kuidas oled kasutanud koolituselt saadud toitumisteadmisi oma töös või isiklikus elus?
Isiklikus elus kasutan saadud teadmisi igapäevaselt, alustades söömisest ja lõpetades hingamisega.
Töös kasutan teadmisi patsientidega, kellel on näiteks väsimus, kõrge vererõhk või kõrgenenud vere kolesterooli tase jt elustiilist tulenevad kaebused. Julgustan patsiente, et koostöös õige raviplaani ja elustiili muutusega paraneb enesetunne ja kaebused taanduvad.
Kuidas plaanid oma uusi teadmisi ja oskusi tulevikus rakendada?
Lisaks pereõe tööle, olen ka koolitaja ning aktiivne sotsiaalmeedias. Juba täna ja ka edaspidi plaanin läbi koolituste ja sotsiaalmeedia tõsta inimeste teadlikkust toitumisest ja tervise hoidmisest.
Mis on sinu arvamus, miks võiks tervishoiutöötaja läbida toitumisnõustaja koolituse?
Tervishoiutöötajal on eelis näha esimesena neid inimesi, kes vajavad toitumisnõustamist ja saaksid sellest kõige suuremat kasu. Selleks, et olla pädev nõustama ja vajadusel edasi suunama, on vajalik omada süvendatud teadmisi toitumisest ning sellega seotud kaebustest.
Milliseid nõuandeid annaksid tulevastele õppijatele, et saada toitumisnõustaja koolituselt maksimum?
Küsi! Kasuta ära seda, et saad teadmisi omandada oma eriala spetsialistidelt. Isegi kui tundub, et see on rumal küsimus või kui sa arvad, et juba tead vastust – sa võid üllatuda!
Kuidas mõjutas kontaktõpe sinu õppimise kogemust?
Kontaktõpe tõi mu ellu uusi sõpru, kelle üle olen väga tänulik. Sain tuttavaks erinevate inimestega. Kõigil erinev taust, aga ühiseks omaduseks huvi tervise ja toitumise vastu. Võimalus suhelda ja arutleda teiste õppijatega andis õpingutele palju juurde.
Kas on midagi, mida sooviksid veel lisada enda või oma õpikogemusega seoses?
Toitumisnõustaja õpe ei ole ainult neile, kes soovivad ametit vahetada või tervishoiutöötajana oma patsiente paremini nõustada. Õpe on sobilik ka neile, kes soovivad enda terviseteadlikkust tõsta.
Jaga infot kuidas sind leida?
Instagram @tervise.6de
Kodulehekülg www.tervise6de.com