Tehisintellekt muudab toitumisnõustamise tulevikku

Tehisintellekt

Tehisintellekt ehk AI (Artificial Intelligence) on üks kiiremini arenevaid tehnoloogiavaldkondi, mis leiab järjest rohkem rakendust erinevates eluvaldkondades. Julgeme väita, et selle aasta alguses aset leidnud tehnoloogiline plahvatus on suurem sündmus kui interneti tulek või trükipressi leiutamine. Ka toitumisnõustamine on üks valdkond, kus AI-l on tohutult potentsiaali muuta seniseid tööprotsesse ning viia nõustamise kvaliteet uuele tasemele.

Kuidas AI toitumisnõustamist täpsemalt muudab? Tehisintellekti koolitaja Priit Ilomets toob siinkohal mõned näited:

Isikupärastatud toitumissoovitused

Tänu masinõppe võimekusele analüüsida tohutuid andmemahtusid suudab tehisintellekt tuvastada seoseid toitainete, toiduainete ja tervisenäitajate vahel, mida inimene ei suuda hoomata. Näiteks võib AI luua seoseid kindlate geneetiliste eelduste ja sobivate toitumissoovituste vahel. Samuti arvestada toitumissoovituste juures indiviidi elustiili, eelistuste ja muude personaalsete teguritega. Nii saab AI aidata koos nõustajaga luua sügavuti isikupärastatud ja efektiivse toitumiskava.

Menüüde koostamine

Tänapäeval kasutavad paljud toitumisnõustajad menüüplaneerimise tarkvarasid, et luua klientidele sobivaid menüüsid ja retsepte. Kuid enamasti põhinevad need piiratud andmestikul ning ei arvesta kõiki kliendi vajadusi. AI aga suudab arvestada toitainete tasakaalu, kliendi maitse-eelistusi, toidutalumatust, eelarvet ja palju muud. Nii saab tehisintellekt aidata luua personaalseid ja mitmekülgseid menüüsid, mis aitavad kliendil tervislikumalt toituda.

Virtuaalsed nõustajad

Üheks suuremaks trendiks on virtuaalsed terviseassistendid ehk chatbot’id, mis kasutavad AI võimekust suhelda inimestega nagu päris nõustajad. Sellised tehisintellekti rakendused suudavad vastata küsimustele toitumise kohta, anda nõu toiduvalikute ja retseptide osas ning motiveerida inimesi tervislikumalt sööma. See muudab nõustamise palju kättesaadavamaks ja personaalsemaks.

Toitumisandmete analüüs

AI abil on võimalik töödelda tohutuid hulki toitumisalaseid andmeid, mida inimene ei jõuaks läbi töötada. Näiteks saab tehisintellekt analüüsida inimese toitumispäevikuid, et leida mustreid ja seoseid söömise ja enesetunde vahel. Samuti hinnata toitainete tasakaalu pikema perioodi jooksul. AI abil saab toitumisnõustaja teha süvitsi analüüsi kliendi toitumisharjumustest ning selle põhjal anda paremaid soovitusi.

Toitumisnõustajate professionaalne ja isiklik kasv

Integreerides AI-tööriistad igapäevaellu, muutub radikaalselt ka toitumisnõustaja perspektiiv. Õppimis- ja arutlemisvõimekus kasvavad oluliselt ning tõenäoliselt nähakse võimalusi, kuidas saab palju targemalt oma aega kasutada ja hoida fookus kõige olulisemal.

Lähitulevikus näeme AI laialdasemat kasutuselevõttu ning selle integreerimist nõustamistarkvaradesse ja -rakendustesse. Toitumisnõustajatel tasub hakata end kurssi viima tehisintellekti võimalustega, et pakkuda klientidele parimat teenust ka kaasaegses tehnoloogilises keskkonnas.

Kuula ka meie podcasti osa “Kuidas muudab tehisintellekt toitumisnõustajate maailma?“, kus saatekülaliseks oli coach ja tehisintellekti koolitaja Priit Ilomets.

Autorist

Priit Ilomets

Priit Ilomets

Priit Ilomets on coach ja tehisintellekti koolitaja, kelle eesmärk on olla sillaks tehisintellekti ja inimmaailma vahel.
Jaga postitust

Artiklid samast kategooriast

Anne-Mai Küünemäe

Karjäärimuutja lugu – Anne-Mai Küünemäe

Rubriigis “Karjäärimuutja lood” jagame inspireerivaid lugusid inimestest, kes on teinud julge otsuse muuta oma senist eluteed, läbinud toitumisnõustaja koolituse ja alustanud uuelt lehelt. Uurime, milliseid

Liitu Rahvatervise Akadeemia meililistiga

Saadame sulle aeg-ajalt nippe ja inspiratsiooni toitumisest, liikumisest ja vaimsest tervisest.

Scroll to Top