Rubriigis “Kogemuslood” jagame inspireerivaid ja õpetlikke lugusid meie pühendunud õppijatelt. Iga artikkel toob esile õppija ainulaadse teekonna, motiveerivad hetked ja praktilised kogemused toitumisnõustaja koolituse õpingutest. Seekord räägib oma loo Marina Orusalu, kes jagab oma isiklikku ja professionaalset kasvu toitumisnõustaja koolituse ajal ja selle järgselt.
Palun räägi pisut oma taustast ning millal hakkasid huvi tundma toitumise vastu?
Ma arvan, et esimest korda hakkasin toitumise vastu huvi tundma kuskil vanuses 18–21. See oli aeg, mil märkasin esimest korda, et kaal hakkas tõusma ja ma ei osanud sellega kuidagi toime tulla. Tollal olid meedias väga levinud ülimalt peenikesed modellid ajakirjade esikaanel ning üldine sõnum oli lihtne: kui tahad kaalust alla võtta, siis lihtsalt ära söö. Nii ma tegingi! Lõpetasin söömise ja sellest algas minu ligi kümme aastat kestnud dieeditamiste jada ning süvenev söömishäire, mis lõpuks viis olukorrani, kus kaalusin üle 90 kilo (mul oli rasvumise II aste). Ehk siis minu huvi toitumise vastu sündis kahjuks üsna valusast kohast – soovist midagi oma raskes seisundis muuta ja leida väljapääs.
Mis motiveeris sind toitumisnõustaja koolitusega liituma?
Umbes viis aastat tagasi leidsin lõpuks spetsialisti, kes oskas vaadata tervikpilti – mitte ainult toitumist kitsalt, vaid kõiki ülekaalu ja elustiiliga seotud aspekte. Selle teekonna jooksul, olles ise kliendi rollis, õppisin meeletult palju. Õnnestus stabiliseerida oma seisund, parandada tervist ja lõpuks hakata uuesti ennast tundma ja nautima. See muutus tekitas minus nii võimsa ja eufoorilise tunde, et ma lihtsalt ei suutnud enam pealt vaadata, kuidas teised samamoodi kannatavad. Sain aru, et pean ise toitumisnõustajaks õppima – muidu tundus, et kogu see pikk ja keeruline kogemus läheks justkui raisku. Lisaks tundsin, et pean oma teadmisi süstematiseerima ja laiendama, et mõista ka teisi toitumise valdkondi, mitte ainult kaalulangetust.
Mis on sinu jaoks kõige olulisem teadmine või taipamine õpingute jooksul?
Kõige olulisem taipamine õpingute jooksul on olnud see, kui erinevad inimesed tegelikult on. Toitumisnõustaja üks tähtsamaid oskusi on õppida tundma oma klienti ja kujundada tema ümber personaalne, kliendikeskne lähenemine. Mõni inimene vajab kindlat ja konkreetset suunda, teine aga hoopis rohkem toetust ja mõistmist – kedagi, kes hoiab tema kätt kogu teekonna vältel. Me ei ole robotid ja universaalset lahendust ei ole olemas. Iga klient on omaette maailm ning iga kohtumisega õpin oskust märgata, kuulata ja kohanduda aina rohkem ja sügavamalt.
Kuidas oled kasutanud koolituselt saadud toitumisteadmisi oma töös või isiklikus elus?
Olen toitumisalaseid teadmisi kasutanud nii isiklikus elus kui ka töös. Loomulikult andis koolitus ja saadud sertifikaat mulle lõpuks võimaluse ametlikult alustada klientidega tööd ja pakkuda professionaalset nõustamist. Üheks oma suurimaks saavutuseks seni pean koostöös terapeudiga loodud e-kursust, mis keskendub keha ja meele transformatsioonile. See käivitus edukalt märtsis ja on saanud väga sooja vastuvõtu. Pikemaajalisel koostööl on võimalik saavutada nii püsivaid, kui ka suurepäraseid tulemusi ja see annab minu tööle sügavama tähenduse.
Lisaks sellele käin koolides andmas loenguid toitumisteemadel. See on nii äge kogemus – näha, kui teadlikud ja huvitatud gümnaasiumiõpilased on! Sellised hetked kinnitavad mulle, kui oluline ja vajalik on toitumisalast teadlikkust juba varakult kujundada.
Kuidas plaanid oma uusi teadmisi ja oskusi tulevikus rakendada?
Eks aeg näitab, kuhu tee edasi viib, aga juba praegu on näha, kui hästi meie e-kursus on vastu võetud – see annab palju motivatsiooni. Loodame seda kindlasti korrata, võimalusel kord või isegi paar korda aastas. Samas tahaksin tulevikus teha rohkem koostööd ka ettevõtetega, et aidata tõsta täiskasvanute teadlikkust toitumise olulisusest. Sageli piisab vaid lihtsatest igapäevastest nippidest, et märgatavalt parandada nii enesetunnet, kui ka üldist terviseseisundit – ja just seda teadmist tahaksingi laiemalt jagada.
Milliseid nõuandeid annaksid tulevastele õppijatele, et saada toitumisnõustaja koolituselt maksimum?
Pühendu ja võta koolitusest maksimum! Vahel võib tunduda, et parasjagu pole piisavalt aega või energiat süvitsi minna, aga just koolituse ajal on sul parim võimalus saada vahetut tagasisidet ja vastuseid oma küsimustele. Hiljem ei pruugi see enam nii lihtsalt võimalik olla.
Mina näiteks tegin lõputööks vajalikku praktikat lausa kolm korda rohkem kui miinimum ette nägi ja see andis mulle tohutult väärtuslikku kogemust ning enesekindlust. Mida rohkem ise panustad, seda rohkem saad vastu.
Kuidas mõjutas kontaktõpe sinu õppimise kogemust?
Mulle meeldib väga inimestega vahetult suhelda. Saan sellest energiat ja annan samamoodi enda oma vastu. Kontaktõpe andis just selle võimaluse: kohtuda, arutleda ja tunda end päriselt ühenduses teistega. Tänu sellele kujunes meil välja väga toetav kogukond lõpetajatest, kellest mitmed tegutsevad nüüd aktiivselt toitumisvaldkonnas – see teeb südame eriti soojaks.
Kindlasti on neid, kellele sobib rohkem omaette õppimine, kodus ja rahulikult, aga mina olen ikkagi inimeste inimene. Näost näkku suhtlemine annab õppimisele hoopis teise mõõtme.
Kas on midagi, mida sooviksid veel lisada enda või oma õpikogemusega seoses?
Ma olen kindel, et oma tervisesse panustamine on elu üks tähtsamaid investeeringuid. Öeldakse, et sul võib olla sada muud muret, kui tervis on korras, aga kui tervist enam ei ole, jääb järele vaid üks suur mure. Olen täiesti nõus – meie heaolu ja tervis on aluseks kõigile teistele eluvaldkondadele.
Jaga infot kuidas sind leida?
Koduleheküljelt leiab minu kontaktid ja ka info e-kursuse kohta: www.marinaorusalu.ee
Samuti tegutsen Instagramis: @marina_orusalu