Väikelapse toitumine – kuidas laps mitmekülgsemalt sööma saada?
Kas sinu pere toidukorrad on muutunud stressirohketeks? Tunned muret, et sinu laps ei saa toidust piisavalt vajalikke toitaineid? Sul on raske leida tasakaalu maitsva ja tervisliku toidu vahel, mida laps päriselt ka sööks? Kodurahu huvides pakud lapsele “kindla peale” toite ja muretsed, et lapse menüü võib seetõttu liiga üksluiseks jääda? Mõistame, et väikelapse toitumine võib olla keeruline teema ja magamata ööde ning väsimuse taustal pole sul aega erineva info läbitöötamiseks. Vaja on lihtsaid ja konkreetseid nõuandeid ning teadmisi, mida saab suure vaevata ellu rakendada.
Just seetõttu panime kokku teaduslikule infole baseeruva, kuid lihtsalt mõistetava, praktilise ning mugavalt vaadatava e-koolituse kuni 7-aastaste laste vanematele.
Koolitaja Tuuli Taimur on kahe lapse ema ja toitumisnõustaja laste toitumise suunal. Ta on lõpetanud toitumisnõustaja koolituse ja Tartu Ülikooli rahvatervishoiu magistriõppe. Läbi isiklike kogemuste ja põhjaliku eneseharimise on Tuuli omandanud sügavad teadmised laste toitumise kohta. Saadud kogemused laste toitumise suunamisel on aidanud mõista, kuidas toit on vaid üks väike osa lapse söömisharjumuste parandamisel. Lahendused ja lähenemine on iga lapse ning pere puhul individuaalsed. Nüüd soovib ta oma teadmisi ja kogemusi sinuga jagada, et aidata sul oma lapsele luua tervislik ja tasakaalus suhe toiduga. Lõpuks ei ole oluline mitte see, kas ja mitu ampsu brokolit laps sööb, vaid lapse valikute toetamine ja suunamine läbi väikeste sammude.
Kui soovid sellist koolitust kollektiivile, siis võta meiega ühendust.
Toimumisaeg:
- Online
Hind:
- € 49
Koolitaja(d):
- Tuuli Taimur
Vanematena peame justkui vastama mingisugustele kirjutamata standarditele – tegema asju kümne palli süsteemis kümnele pallile ja rohkemgi. Kuigi lapsevanemana soovime oma lastele alati parimat ning püüame leida võimalikult häid lahendusi ka toitumise osas, siis võib see siiski tekitada omajagu stressi, kuna alati ei ole kõik nii lihtne kui näib. Väikelapse toitumine on oluline teema, sest laps peab läbi mitmekülgse toitumise saama vajalikud toitained ja energia, et hästi kasvada ning areneda. Lapsepõlves kujunenud söömisharjumused mõjutavad tervist kogu elu vältel. Kui harjumused pole just kõige paremad, võivad need mõjutada lapse tervist ja arengut, põhjustades energiavaegust, nõrka immuunsust ning keskendumisprobleeme.
Toitumise puhul on oluline valikute mitmekesisus, kuid teisalt ka emotsionaalne suhe toiduga. Toit pakub meile nii häid kui ka negatiivseid kogemusi. Kui laps seostab toitu positiivsete emotsioonidega, on tal suurem tõenäosus kujundada tervislikke söömisharjumusi, mis jäävad püsima ka täiskasvanueas. Niisiis on oluline, et väikelapse toitumine oleks võimalikult mitmekülgne ja arendada tuleks ka head emotsionaalset suhet toiduga.
Selle e-koolituse jooksul saad oma lapse toitumist mitmekülgsemaks muutma hakata samm sammult. Sellel teekonnal ja muudatuste elluviimisel saad appi võtta koolita Tuuli Taimuri laialdased teadmised ja kogemused ning erinevad töölehed, mängulised tegevused, nipid ja retseptid. Ehitades tugevat vundamenti, ehitad lapsele parema tuleviku!
Kellele ja miks koolitus mõeldud on?
Koolitus on mõeldud eelkõige kuni 7-aastaste laste vanematele, kuid sobib ka neile, kellel on töös vajalik laste toitumise iseärasustega kursis olla.
Varajane lapsepõlv on parim aeg söömisharjumuste kujundamiseks. E-koolitus annab praktilisi nõuandeid ja teaduslikult tõestatud meetodeid, kuidas pakkuda lastele toitu, mis toetab nende füüsilist ja vaimset arengut, tugevdab immuunsust ja loob aluse tervislikele söömisharjumustele kogu eluks.
Mida koolituselt saad ja õpid?
- Teadlikkuse, mis soodustab valiva söömiskäitumise kujunemist, tänu millele oskad valida meetodeid lapse mitmekülgsemalt sööma suunamiseks.
- Praktilised töövahendid, mängulised meetodid, nipid ja retseptid lapse toiduvalikute laiendamiseks.
- Tehnikad ja mõtteviisi, kuidas toidukorrad muuta nii endale kui lapsele stressivabamaks ning meeldivaks.
- Enesekindluse ja julguse lapse toiduvalikute laiendamiseks.
- Võimaluse oma kogemusi, avastusi, muresid ja rõõme jagada.
Koolitusel käsitletavad teemad
E-koolitus “Väikelapse toitumine – kuidas laps mitmekülgsemalt sööma saada?” on jagatud neljaks mooduliks, millele lisandub boonus peatükk.
Iga mooduli juures käime lisaks teoorialoengutele läbi ka praktilised tegevused, mida kodus vähehaaval rakendama saaks hakata. Ühest küljest selleks, et lapse toiduvalikuid mitmekülgsemaks muuta, kuid teisalt toetamaks ka vanemaid sellel teekonnal. Lisaks lõbusatele koostegemistele ja mängulistele lahendustele, vaatame üle, millega me võime oma pingutusi teadmatusest saboteerida. Muuhulgas arutame läbi, kuidas loobuda „cateringi“ pakkumisest ja hoopis teadlikumalt muudatusi sisse viia.
1. Laste söömisharjumuste kujunemine
Esimeses moodulis vaatame lähemalt, kuidas kujunevad laste söömisharjumused ja maitse-eelistused ning mis mõjutab lapse suhtumist toitu, söömisesse ja uute toitude proovimisse. Lisaks käime läbi võimalused, kuidas me vanemate või täiskasvanutena saame laste söömisharjumuste kujunemist mõjutada.
2. Laste tasakaalustatud toitumise põhimõtted
Infot, kuidas ja mida me laste söömise ja toiduvalikute juures tähele peame panema, on väga palju. Mahe, ökoloogiline, tervislik, tasakaalus – need on vaid üksikud märksõnad. Vaatame üle laste tasakaalus toitumise põhimõtted ning püüame aru saada, mida tähendab tervislik ja tasakaalus ning veelgi enam- kuidas seda praktikasse rakendada, et menüü saaks võimalikult mitmekülgne.
3. Emotsionaalne suhe toidu ja toitjaga
Lapse toiduvalikud ja söömisega seonduv on juba algusest peale üsna tihedalt seotud meie, kui vanemate ja täiskasvanute, emotsioonide ja suhtumisega. Kuidas meie lähedastena oma laste valikuid mõjutame ning kuidas toimivad söömissituatsioonides lapse ja vanema rollide vastasmõjud, seda selles moodulis vaatamegi. Samuti jagame mõtteid ja nippe, kuidas vähendada reaktiivsust ja muuta toidukorrad rahulikemaks.
4. Valiv söömiskäitumine
Umbes 25% vanematest nimetavad oma lapsi valivateks sööjateks, kuid tegelikult on valivaid sööjaid vaid 1% lastest. Räägime sellest, millal olla lapse valiva või vältiva söömiskäitumise osas tähelepanelikum ning millal võtta seda kui üht lapse arenguetappi. Last sööma suunates on oluline teada, kas tegemist on ealise eripäraga või millist tüüpi „valiv sööja“ laps on, sest mitte kõik võtted ei sobi kõigile ühtmoodi.
Boonus peatükk: teooriast praktikasse
Lisa töövahendid, katsed ja retseptid mängulisel moel muutuste loomiseks.
Koolitusel osalenute tagasiside
“Olen osalenud mitmel laste toitumisega seotud koolitusel, tihti on koolituse kvaliteet koolitaja tõttu veidi langenud. Aga seekord oli koolitaja väga heal tasemel, mõnus oli kuulata.”
Grete
“Eelkõige sain koolituse läbides ise teadlikumaks ja oskan nüüd olla parem eeskuju lastele ning seeläbi nende toitumist mõjutada. Väga meeldisid töölehed, mis panid kaasa mõtlema ning paremini pere toiduvalikuid planeerima. Saadud retseptivalikust oli samuti suur abi – ise ei tule alati kõigi nende lihtsate, kuid tervislike koosluste peale. Rosinaks koolitusel oli see, et sain otse koolitajalt küsida oma laste toitumisega seotud väljakutsete kohta ja kindlustunde, et olen õigel teel.”
Ingrid
Kuidas koolituspäev välja näeb?
Tegu on e-koolitusega, mida saad vaadata endale sobival ajal ja endale mugavaimas kohas. Koolitus toimub keskkonnas Thinkific, mis võimaldab seda mugavalt läbida nii arvutis kui ka mobiiliäpis.
Koolitus on jagatud neljaks mooduliks, millele lisandub boonus peatükk. Iga moodul sisaldab nii teoorialoenguid, kui ka praktilisi töövahendeid, koostegevuste ideid, nipinurka, retsepte jm praktilisi vahendeid.
Koolitus sisaldab pea 5 tunni jagu videoloenguid, mis on jagatud väikesteks ampsudeks (1-14 minutilised videojupid).
Vaata videot ja tutvu e-koolituse sisuga:
Koolitaja(d):
Tuuli tee toitumisnõustajaks on kulgenud läbi tema õpingute ning laste. Peale laste sündi hakkas teda huvitama, kuidas inimene ise enda heaolu ja enesetunnet mõjutab ning jõudis arusaamisele, et meie toitumine, füüsiline aktiivsus ning mõttemaailm on kõige aluseks, aidates meil püsida terve ja energilisena. Tuuli on lõpetanud toitumisnõustaja koolituse ja Tartu Ülikooli rahvatervishoiu magistriõppe. Ta on täiendanud end erinevatel koolitustel ja kursustel ning omab toitumisnõustaja (tase 5) ja täiskasvanute koolitaja kutsetunnistust (tase 5).
Rahvatervise Akadeemias koolitaja ja toitumisnõustajana töötades spetsialiseerus Tuuli väikelaste toitumisele. Tuuli isiklik kogemus lapse valiva söömisega on andnud talle võimaluse õppida ja kogeda, kuidas laste söömisharjumusi kujundada ja toidulauda mitmekülgsemaks muuta, tagades seejuures ka rahumeelsed ning nautitavad söögiajad kogu perele.
Aastate jooksul on Tuuli neljal korral läbi viinud täienduskoolitust “Laste söömiskunst – toiduskeptikust supersööjani”, millest on sündinud antud e-koolitus. Tuuli on koolitusse pannud kõik oma värskeimad teadmised, kogemused ja hinge, et aidata vanematel leida lahendused, kuidas laps mitmekülgsemalt sööma saada.
Loe ka Tuuli kirjutatud artikleid meie teadmistepangast:
- “Laps ei söö – millal tunda muret?”
- Kuula Spotify’st laste toitumise teemalist podcast’i sarja.
Õppe alustamise tingimused ja lisainfo
Osalustasu: Koolituse maksumus on 49 €. Koolitusele saad ligipääsu kohe pärast maksmist ning koolitus jääb kättesaadavaks terveks aastaks (12 kuud).
Taganemisõigus: 14-päevane tagastamisõigus kehtib juhul, kui koolitusel osaleja ei ole õppekeskkonda sisse loginud ja/või õppematerjale kasutanud. Kui koolitusmaterjalid on koolitusel osaleja poolt juba avatud, siis vastavalt VÕS § 53 lg 4 ei ole võimalik toodet tagastada ning taganemisõigus ei kehti.
Kui maksmisel esineb tõrkeid või kui soovid arvet ettevõttele, siis enne registreerumist kirjuta meile: maarja@rahvatervis.ee.
Peale koolituse läbimist on soovi korral võimalik saada osalemist kinnitav tõend.
Osta koolitus nuppu vajutades suunatakse sind edasi Thinkific keskkonda ostu sooritama. Kui soovid sellist koolitust kollektiivile, siis võta meiega ühendust.
Tekkis küsimus?
Koolitusjuht Maarja vastab hea meelega sinu küsimustele.
maarja@rahvatervis.ee
+372 5558 3805
Liitu meililistiga, et saada saabuvate koolituste kohta esimesena infot