Immuunsüsteemi kujunemine – puust ja punaseks!

Immuunsüsteemi kujunemine

Kõikide maakera organismide vahel valitseb keerukas suhete rägastik, mistõttu tuleb enamusel organismidest pühendada märkimisväärne hulk ressursse  teistest liikidest tulenevate ohtude kindlakstegemisele  ja elimineerimisele. Alates pisimatest olevustest ainuraksetest kuni inimese organismini välja, on tõhusalt toimiv kaitsesüsteem olnud edu ja ellujäämise võtmeks (1). Inimorganismis on selliseks süsteemiks immuunsüsteem, mille peamine ülesanne on kaitsta organismi väliskeskkonnas leiduvate ohtude eest nagu haigusi põhjustavad organismid viirused ja bakterid (2). Vaatame lähemalt, millest sõltub immuunsüsteemi kujunemine.

Kahte tüüpi immuunsus

Immuunsus on organismi võime tõrjuda haigustekitajaid ja muuta kahjutuks nende mürke. Immuunsüsteemi ülesanne on maksimaalselt efektiivse vastureaktsiooni  ehk immuunvastuse loomine mitmesugustele välismõjudele. Nendeks välismõjudeks võivad olla näiteks mikroorganismid, toksiinid, siirdatud koed või kasvajarakud (3). On olemas kaht tüüpi immuunsust: loomulik ehk sünnipärane immuunsus, mis kujuneb välja sünnijärgselt ja ei ole väga spetsiifiline ning sünnijärgne omandatud ehk adaptiivne immuunsus, mis tekib elu jooksul vastavalt kokkupuutele haigusetekitajatega ja mille tagajärjel tekib immunoloogiline mälu.

Kuidas toimub immuunsüsteemi kujunemine?

Immuunsüsteemi kujunemine on pikaajaline protsess, mis kestab läbi terve elu ja vajab treenimist. Immuunsüsteemi treenimine toimub kokkupuutel mitmesuguste mikroorganismide ja viirustega ning mille tagajärjel kujuneb välja organismi immunoloogilne mälu.

Sünnipärane immuunsus reageerib haigustekitaja organismi tungimisel viivitamatult ja selle väljenduseks on põletikureaktsioon. Tekib palavik, mille füsioloogiline ülesanne on denatureerida sissetungija valke muutes need mittefunktsionaalseteks, samuti võib tekkida väsimustunne ja limaskestade rohkenenud sekreet. Edasiselt asub tööle  omandatud immuunsus, mis tekitab väga spetsiifilise konkreetset tõvestajat hävitava vastuse ning kujuneb välja immuunmälu – antikehad ja T lümfotsüüdid,  mida on järgmisel kokkupuutel sama haigustekitajaga võimalik kiiresti kasutada vältides haigestumist.  Immuunmälu tekkimisel põhineb ka vaktsineerimine (4).

Organismi immuunsüsteemi esimene alustala pannakse paika rinnapiimaga toitmisel. Imiku immuunsussüsteem on sündides veel välja kujunemata, eriti enneaegsete imikute puhul. Rinnapiim sisaldab mitmesuguseid immuunsüsteemi jaoks olulisi ühendeid (5). On teada rinnapiima haigestumist vähendav ja nakkuste eest kaitsev toime imetamisperioodil ja ka pikemaajalisem kasu peale laktatsiooniperioodi. Rinnapiimaga toitmine ei tähenda üksnes lapsele sobivas koguses ja vahekorras toitainete andmist vaid on olulised ka immuunsuse ja seedesüsteemi arenemiseks (6).

Selleks, et meie immuunsüsteem püsiks “töökorras”  peaksime eelkõige vaatama üle oma eluviisi – vältima liigset stressi ja magamatust, mitte suitsetama ning mitte liialdama alkoholiga, vältima ülekaalu ning tegelema regulaarselt tervisespordiga ja otse loomulikult toituma tasakaalustatult.

Laine Parts ja Lilian Ruuben

Immuunsuse tugevdamine pakub huvi? Loe ka teisi artikleid sellel teemal: Immuunsüsteemi tugevdamine – supertoit, Immuunsüsteemi tugevdamine – millele tasuks oma toidulaual enim tähelepanu pöörata?

Kasutatud allikad

  1. Nicholson, Lindsay B. “The immune system.” Essays in biochemistry vol. 60,3 (2016): 275-301. doi:10.1042/EBC20160017
  2. Haynes BF, Soderberg KA, Fauci AS. “Introduction to the immune system. In: Longo DL, Fauci AS, Kasper DL, et al, eds. Harrison’s Principles of Internal Medicine. 18th ed. New York, NY: McGraw-Hill; 2012:2650-2685
  3. R. Uibo,   Kisand, K., Peterson, P., Reimand, K.,  Mandel, M., Paalits, K. Immunoloogia. Õpik kõrgkoolidele.  TÜ kirjastus, 2015
  4. Toimetaja Tatrik, K. Kuidas parandada immuunsust? Immunoloogid jagavad praktilisi soovitusi https://novaator.err.ee/826408/kuidas-parandada-immuunsust-immunoloogid-jagavad-praktilisi-soovitusi (09.03.2020)
  5. Nordic Council of Ministers. Nordic Nutrition Recommendations 2012 Integrating nutrition and physical activity. 2014.  ISBN 978-92-893-2670-4 https://dx.doi.org/10.6027/Nord2014-002
  6. Cacho, Nicole Theresa, and Robert M Lawrence. “Innate Immunity and Breast Milk.” Frontiers in immunology vol. 8 584. 29 May. 2017, doi:10.3389/fimmu.2017.00584

Autorist

Laine Parts

Laine Parts

Laine Parts töötab Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli Meditsiinitehnilise hariduse keskuse lektorina ja Eesti Keskkonnauuringute Keskuse Keskkonnakeemia osakonna analüütilise keemia labori vanemkeemikuna.
Jaga postitust

Artiklid samast kategooriast

Taimsed valguallikad

Millised on parimad taimsed valguallikad?

Viimastel aastakümnetel on taimsed valguallikad inimeste toidulaual muutunud üha olulisemaks. Aina enam tehakse teadlikke samme loomse toidu, ennekõike liha– ja piimatoodete tarbimise vähendamiseks. Sellel trendil on

Liitu Rahvatervise Akadeemia meililistiga

Saadame sulle aeg-ajalt nippe ja inspiratsiooni toitumisest, liikumisest ja vaimsest tervisest.

Scroll to Top