Karjäärimuutja lugu – Anne-Mai Küünemäe

Anne-Mai Küünemäe

Rubriigis “Karjäärimuutja lood” jagame inspireerivaid lugusid inimestest, kes on teinud julge otsuse muuta oma senist eluteed, läbinud toitumisnõustaja koolituse ja alustanud uuelt lehelt. Uurime, milliseid uusi võimalusi koolitus neile avas ja kuidas see on mõjutanud nende karjäärivõimalusi. Sellel korral rääkis meile oma loo Anne-Mai Küünemäe.

Millises valdkonnas sa varem tegutsesid ja mis pani sind uusi võimalusi otsima?

Varem töötasin aastaid ettevõttes, mis tegeles firmadevahelise kaubandusega. Vastutasin sisseostu valdkonna eest ja töötasin seal üle 16 aasta (koos pausidega laste sündide ajal). Koht, inimesed ja töö olid kõik toredad, ent sedavõrd kaua ühes kohas olles tuleb ühel hetkel paratamatult tunne, et tahaks elus ka midagi muud teha. Samal ajal tegin endale ka treeneri paberid ja aitasin kodusadamas lastel purjetama õppida. See tähendab, et tegelikult ma otsisin endale kõrvaltegevusi juba varem. Kolmanda lapsega koju jäädes teadsin, et sellele tööle ma ilmselt ei naase.

Kuidas jõudsid toitumisnõustaja koolituseni?

Beebiga kodus olles tahtsin seda vabamat aega otstarbekalt kasutada ja ühtlasi välja mõelda, et mida siis oma eluga edasi teha. Kaalusin mitme mind huvitava valdkonna vahel, ent ühel päeval kui jälle teema üle juurdlesin, potsatas minu kirjakasti e-kiri infoga, et uus toitumisnõustajate koolituse grupp alustab. See paistis mulle justkui märguandena ja sinna ma kohe end kirja paningi. Toitumise teema oli mulle juba ammu huvi pakkunud. Riiulitel olid selleteemalised raamatud ja olin käinud erinevatel lühikoolitustel ning loengutel, mistõttu olin sattunud ka sobivasse meililisti.

Kuidas on koolituselt saadud teadmised ja oskused mõjutanud sinu karjäärivõimalusi ja elu üldisemalt?

Mina olen see inimene, kes saab öelda, et uus karjäär sai alguse just toitumisnõustaja õppe järgselt. Peale õpinguid alustasin esimese asjana laste kokandus- ja huviringidega. Sealt edasi toitumisnõustamise teenus ning tänaseks on enam-vähem kõik minu tegevused seotud toitumise teemadega. Huvitaval kombel on kõik tegevused ja pakkumised jõudnud minuni väga sujuval ja lihtsal moel. Ma ei ole pidanud hambad ristis pingutama, et kuhugi jalg ukse vahele saada. See annab mulle kindluse, et teen õiget asja ja et Eesti turul on sellist toimetamist vaja.

Lisaks on õpingute eelse ajaga võrreldes muutunud tervislikumaks mu enda ja kogu pere toitumine ja eluviis tervikuna. Olles teadlik, on lihtsalt oluliselt kergem neid paremaid valikuid teha.

Millised on olnud sinu väljundid peale toitumisnõustaja koolituse läbimist?

Hetkel toimetangi peamiselt toitumise valdkonnas. Paaril päeval nädalas olen meditsiinikeskuses toitumisnõustaja ning ülejäänud ajal askeldan oma isiklike projektikestega. Teen ka eravastuvõtte, samuti moodustab olulise osa minu tööst nii laste kui täiskasvanute koolitamine. Mulle on eriti südamelähedane just laste toitumise teema, seetõttu teen juba aastaid kodukoha koolis kokandusringi ning tihedat koostööd koolide ja noortekeskustega. Viimastel aastatel on ka õppimine ja enesetäiendamine võtnud suure osa  minu ajast ja energiast. Lõpetasin just Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledžis tervisejuhi eriala ning Rahvatervise Akadeemias on pooleli õpingud toitumisteraapia alal.

Mis sulle toitumisnõustaja töö juures kõige rohkem meeldib?

Enim meeldib selle ameti mitmekesisus. Teemad, millega tegelen, koonduvad küll toitumise ühisnimetaja alla, ent võivad sellest hoolimata olla väga erinevad. See tähendab, et kogu aeg saab midagi uut lugeda, uurida ja edasi anda. Samuti on ühest küljest palju inimestega suhtlemist, mõnel teisel päeval aga taastavalt palju omaette nokitsemist. Kontaktid üksikute klientidega, gruppidega ja vahelduseks näiteks loengute-töötubade ettevalmistamised üksinda. On vaheldumisi istuvat tööd ja päev läbi püsti toimetamist. On suhtlemist laste ja täiskasvanutega. Mitte ükski päev ega nädal ei ole teisega samasugune ja mulle see väga sobib.

Mis on sind toitumisnõustajaks saamise teekonnal toetanud?

Konkreetselt toitumisnõustajaks saamisel oli esimeseks vajalikuks etapiks toitumisnõustaja koolituse läbimine. Sellest sai kõik alguse, sest pidigi nõustamisega alustama, olgugi et mingit kogemust ju ei olnud. Mäletan nii hästi oma esimesi nõustamisi, mil enamus räägitavat teksti oli eelnevalt paberile kirjutatud ja hetkel kui klient midagi vastas oli peas vaid üks mõte – mida ma järgmiseks küsin või ütlen. Tänaseks olen sellest raskusest üle saanud ja suudan end kenasti kliendi jutule pühendada, ent see on tulnud kõva harjutamise tulemusena. Ehk siis kokkuvõtvalt – õppima peab, ent päriselt tööks valmis vaid teooriat kuulates ei saa. Tulebki lihtsalt oma ebamugavus alla neelata ja pihta hakata, isegi kui on tunne, et ma pole veel üldse valmis.

Kuidas saada heaks toitumisnõustajaks?

Heal toitumisnõustajal on mitmeid väga olulisi omadusi. Ma arvan, et üks olulisemaid on hea kuulamisoskus. Kliendid hindavad seda, kui neid takka kiirustamata kuulatakse, nad avanevad paremini ja jõuavad rääkides sageli ise teatud äratundmisele. Hea nõustaja peab ka iseennast piisavalt hästi tundma, et teada milliseid külgi endas arendada või tagasi hoida. Olles kahes koolis läbinud toitumisnõustaja õppe, arvan et algteadmised saab koolist väga head. Sealt edasi saab heaks nõustajaks neid teadmisi praktiseerides. Ent lisaks on abiks huvi valdkonna vastu. Mõtlen just seda, et ka vabal ajal lugeda, uurida, pidevalt end toitumise teemadel täiendada. Sest esiteks võivad valdkonnas teadmised muutuda ja teiseks on klientidel palju komplekssemad mured, kui lihtsalt kaalu langetamine või tõstmine. Minu enda tunnetus on, et lihtsalt kaalu kontrollimise sooviga kliendid pöörduvad esimesena pigem veebipõhiste programmide poole. Kui nad sealt abi ei saa või on juba suuremad mured, siis alles otsitakse toitumisnõustaja, kellega ühendust võtta. See aga tähendab, et sel nõustajal on vaja juba rohkem teadmisi, kui lihtsalt taldrikureegel ja toidupüramiid. Mina olen väga palju tuge saanud toitumisteraapia õppes saadud teadmistest.

Kas on mõni eriti inspireeriv lugu või tagasiside, mida oled oma klientidelt saanud?

Ühtegi erilist lugu meelde ei tule. Aga selliseid kliente, kellega pikema aja jooksul olen suhelnud ja nende eluviis sellest suuresti muutunud on, neid on olnud küll. Tuleb meelde ka klient, kes peale üht ainukest kohtumist kirjutas, et poleks elus arvanud, et toitumisnõustamine nii äge ja kasulik teenus on.

Millist nõu annaksid neile, kes kaaluvad karjäärimuutust ja toitumisnõustajaks saamist?

Suures plaanis ütleksin, et võta ette ja tee ära! Toitumisnõustaja õpe ja amet on selline, mida saab kenasti ka teise töö kõrvalt teha. See annab võimaluse nö katsetada, kas see on sulle sobiv. Kui on mõttes toitumise teemadele uus karjäär ehitada, siis igaks juhuks ütlen, et igapäevaselt vaid toitumisnõustamise teenuse pakkumine võib olla päris raske töö. Üks-ühele inimestega töötamine ikkagi väsitab ja mina päevast-päeva sedasi ei jaksaks. Aga võimalus teha ka muid tegevusi, näiteks eelpool mainitud koolitused või laste huviringid, muudavad selle töö mõnusalt atraktiivseks ja mitmekesiseks. Igal juhul ütlen seda, et toitumisnõustamise turg ei ole veel täis ja tegusaid inimesi mahub siia kindlasti.

Jaga infot kuidas sind leida?

Minuga saab hetkel ühendust võtta Eesti Toitumisnõustajate ja -terapeutide Ühenduse kaudu.

 

Toitumisnõustaja koolitus Rahvatervise Akadeemias

Autorist

Rahvatervise Akadeemia

Rahvatervise Akadeemia

Rahvatervise Akadeemiast leiad oma ala professionaalid, kellelt saad toimivad ja praktilised teadmised, kuidas tagada vaimne ja füüsiline heaolu, püsida terve, ennetada haigusi ja leida tee terviseni.
Jaga postitust

Artiklid samast kategooriast

Liitu Rahvatervise Akadeemia meililistiga

Saadame sulle aeg-ajalt nippe ja inspiratsiooni toitumisest, liikumisest ja vaimsest tervisest.

Scroll to Top