Rasedusaegne iiveldus – praktilised soovitused tulevastele emadele

Rasedusaegne iiveldus

Rasedus on paljudele naistele imeline periood, täis põnevust ja ootusärevust. Ent lisaks beebiootusele võivad paljud naised kogeda ka raseduse levinuimat kõrvalmõju, milleks on rasedusaegne iiveldus. Tegemist on sümptomiga, mida kogeb kuni 85% rasedatest naistest. Kuigi seda peetakse positiivseks raseduse kulgemise ilminguks, soovib iga naine siiski leida abivahendeid, kuidas oma enesetunnet parandada.

Miks rasedusaegne iiveldus tekib?

Iivelduse täpne põhjus pole täiesti selge, kuid on teada, et sellele aitavad kaasa mitmed tegurid. Üheks peamiseks põhjuseks peetakse rasedust toetavate hormoonide taseme suurenemist, millega kaasneb teravam lõhnataju ja iiveldus. Iiveldus on tavapäraselt tugevam hommikuti ja tühja kõhuga. Enamikul naistel kaob iiveldus pärast I trimestrit.

Kui kuulud nende naiste hulka, kes selle sümptomiga kokku puutuvad, siis siit leiad mõned nõuanded, kuidas seda leevendada.

10 soovitust rasedusaegse iivelduse leevendamiseks:

  1. Söö regulaarselt ja väldi näljatunnet

    Selle asemel, et süüa kolm suurt toidukorda, proovi süüa 6-8 väiksemat toidukorda päeva jooksul. Hea nipp siinkohal on appi võtta vahepalad. See võib aidata hoida veresuhkru taset stabiilsena ja vähendada seeläbi iivelduse esinemist.

  2. Jälgi oma keha reaktsioone ja vali meelepärased toidud

    Mõned toidud võivad iiveldust süvendada. Kui märkad, et teatud toidud tekitavad iiveldust, väldi neid. Tavaliselt on soovitatav vältida väga vürtsikaid, rasvaseid või happelisi toite, kuna need võivad ärritada seedesüsteemi.

  3. Joo rohkem vett

    Kuigi joomine söögi ajal võib iiveldust suurendada, on oluline päeva jooksul piisavalt vedelikku tarbida. Eriti tähtis on rohkem vett juua, kui iiveldusega kaasneb sage oksendamine. Proovi juua väikeste lonksude kaupa ja vajadusel maitsesta vett õrna sidrunimahla, marjade, ingveri või muuga. Püüa vältida magusaid jooke, kohvi ja teed.

  4. Söö tahked ja vedelad toidud erinevatel toidukordadel

    Rohke vedeliku tarbimine koos toiduga võib seedimist aeglustada ja tekitada suuremat täiskõhutunnet. See omakorda võib osadel rasedatel naistel soodustada iivelduse teket. Samuti võib ebamugavustunnet tekitada toidu kõrvale gaseeritud jookide tarbimine.

  5. Võta hommikul ärgates väike snäkk

    Enne voodist tõusmist söö midagi kerget, näiteks kreekerit, küpsist, kuivikut või puuvilja. See aitab peale öist pikemat toidupausi tõsta veresuhkru taset ja aeglaselt ärgata.

  6. Söö hommikul valgurikkamat toitu

    Iiveldust võib aidata vähendada veresuhkrutaseme stabiilsena hoidmine. Seda aitab saavutada toidule valgurikaste komponentide lisamine, regulaarne söömine ja tühja kõhu vältimine. Lisa hommikusöögile muna, jogurtit, pähkleid või muud valguallikat.

  7. Väldi tugevaid lõhnu

    Rasedatel on sageli tugevnenud lõhnatundlikkus, mis võib põhjustada iiveldust. Heaks nipiks siinkohal on eelistada külmi toite, kuna need lõhnavad vähem.

  8. Ingver on sinu sõber

    Mitmed uuringud on näidanud, et ingver võib aidata leevendada rasedusaegset iiveldust. Proovi ingveriteed, ingverikomme või naturaalseid ingveripastille. Enne toidulisandi kasutamist konsulteeri kindlasti arstiga.

  9. Vitamiinid ja mineraalained

    Mõned uuringud näitavad, et multivitamiinid, B-kompleksi vitamiinid, tsink ja magneesium võivad aidata vähendada iiveldust raseduse ajal. Soovitame kindlasti oma arsti või ämmaemandada enne toidulisandi võtmist konsulteerida.

  10. Võta piisavalt puhkust

    Väsimus võib iiveldust süvendada, nii et proovi piisavalt puhata. Abiks võivad olla ka hingamisharjutused või jooga.

Iga inimene on erinev- nipid, mis töötavad ühe jaoks, ei pruugi aidata teist. Proovi erinevaid lähenemisviise ja selgita välja, mis on just sulle kõige suuremaks abiks.

Kui iiveldus on väga tugev, pidev ja sellega kaasneb oksendamine, konsulteeri kindlasti arstiga. Eriti raske rasedusaegne iiveldus ja sage oksendamine, võib vajada meditsiinilist sekkumist.

Soovid raseduse toetamise kohta teada enamat, kui lihtsalt iivelduse leevendamine? Tutvu meie e-koolitusega “Rasedusaegne toitumine“.

Autorist

Siret Saarsalu

Siret Saarsalu

Siret on omandanud magistrikraadi toitumismeditsiinis ning täiskasvanute koolitaja ja toitumisterapeudi kutse.
Jaga postitust

Artiklid samast kategooriast

Taimsed valguallikad

Millised on parimad taimsed valguallikad?

Viimastel aastakümnetel on taimsed valguallikad inimeste toidulaual muutunud üha olulisemaks. Aina enam tehakse teadlikke samme loomse toidu, ennekõike liha– ja piimatoodete tarbimise vähendamiseks. Sellel trendil on

Liitu Rahvatervise Akadeemia meililistiga

Saadame sulle aeg-ajalt nippe ja inspiratsiooni toitumisest, liikumisest ja vaimsest tervisest.

Scroll to Top