Läbimõeldud toitumisõppe vajalikkust kinnitab 2020 aasta alguses avaldatud „Eesti Riigi terviseprofiil 2019“ raport, millest selgub, et ligi viiendik Eesti täiskasvanutest on rasvunud. Samuti ilmneb ka suur ebavõrdsus erineva sotsiaalmajandusliku taustaga inimeste vahel. Varasematest uuringutest on teada, et kaalumure on üha levinum ka laste hulgas – hinnanguliselt on esimeses klassis ülekaaluline ligi iga neljas tüdruk ja iga kolmas poiss.
Statistika on murettekitav, samas oleme lootusrikkad ja näeme suurt potentsiaali trendi muutmiseks just läbi süsteemselt läbimõeldud toitumisõppe juba varases eas ja seda koostöös haridusasutustega, sest nii jõuame kõigi Eesti noorteni. Võimaldades toitumisharidust koolides ja muudes lasteasutustes, saame korraga tabada kahte olulist eesmärki – töötada tervema ühiskonna ja võrdse tervise nimel!
Toitumisõpe eeldab metoodilist lähenemist, kus eakohaselt on integreeritud nii teoreetilised kui praktilised õppevormid ning ollakse lisaks kursis harjumuste kujundamise psühholoogilise küljega. Oleme juba alates 2013. aastast teinud koostööd lasteasutustega tundide ja huviringide läbiviimisel.
“Meie rühma lastele väga meeldis! Lapsed olid aktiivsed kaasa rääkima ja igast vahvast tegevusest osa võtma. Maitses smuuti ja maitsesid kommi asendajad ja lapsed said ju kõike ise proovida, katsetada. Oleme väga tänulikud Tuulile, kes meid juba teist aastat üllatama tuli. Püüame olla terved, toituda tervislikult ja järgime teie nõuandeid. Aitäh ja ootame teid jälle külla!
“Tahtsime koolitust kogu maja personalile ( õpetajad, õpetajat abistavad töötajad ja õpetaja abid), et kõik töötajad saaksid aru, kui oluline on innustada ja ergutada lapsi sööma ja proovima uusi toite. Koolitaja Tuuli Taimur andis oma koolituses esmalt ülevaate sellest, kes on valiv sööja. Saime teada kõikide toidugruppide vajalikkusest lapse organismile ja olulisusest neid kõiki igapäevaselt tarbida. Tuuli tõi näited nii enda isiklikest kogemustest kui teiste lasteaedade/koolide praktikast. Samuti küsis ta meie töötajate kogemusi, innustas ja julgustas kui vaja. Koolituse lõpuosas saime häid näiteid ja praktikaid kuidas valivat last sööma “meelitada” Oleme koolitusel kuuldud praktikad juba võtnud lasteaia uude Terviseedenduse õppekavasse (fruktodisain).
Soovitan koolitust ka teistele lasteaedadele.”
“Kärt oli suurepärane! Meie sportlased ka toimetasid väga agaralt ja kõik toidud valmisid ning mis peamine, kõik söödi ka ära. Noh, üks noormees küll keeldus (kõht olevat täis hommikusöögist), kuid teised sõid kenasti. Töötuba täitis eesmärgi ja kõik oli super! Üks toimetuleku sportlane oli eriti õnnelik:”Ma esimest korda tegin krõbeleiva ilma tugiisiku abita!”
Oleme väga rahul.”
” Õpetajad jäid töötubadega väga rahule ning ütlesid, et lastele väga meeldis, töötoad olid huvitavad ja sobiva pikkusega. Suur aitäh koostöö eest, julgeme soovitada töötubasid teistelegi ning ka ise teid veel külla kutsuda.”
“Biancale töötuba väga meeldis, eriti rääkis katsetest. Ta rääkis nii mulle kui ka kodus nii suure õhinaga, et sõi mozzarella juustu ja paprikat esimest korda. Ja salat oli väga hea. Ja kana maitses ka väga, seda ta emme käest kodus nõudiski. Super, tänud teile! Teie tegevus on väga tänuväärne.”
“Lastele meeldis kõige rohkem toodetes olevate suhkrukoguste võrdlus. Õpetajad arvasid samuti, et koolitus oli huvitav ja eakohane. Õpetajatele meeldis väga, et koolitaja oli rahulik, selge häälega, huvitava jutuga ja kordas pidevalt kindlaid punkte.”
“Hammaste töötoa teema sobib väga hästi 5.klassi õpilastele, sest seda käsitleme tervise teema juures niikuinii. Peale töötoa lõppu said õpilased kuuldut kinnistada töövihiku ülesannet täites. Ettekanne oli väga huvitav, õpilased mõtlesid hoolega kaasa ning esitasid hoolega küsimusi. PowerPointi pildid aitasid õpilastel veelgi paremini teemast aru saada. Kõige põnevamad olid õpilaste jaoks katsed. Need näitasid kujukalt, kuidas mingi aine hammastele mõjub. Eriti tore oli, et õpilased said ka ise katsuda, vaadata, nuusutada. Tuuli sõbralik ja rõõmsameelne olek aitasid kaasa mõnusa õpikeskkonna loomisele ning elulised näited veelgi rohkem laste tähelepanu köita.”
“Saime palju uusi teadmisi ja oskusi – seda eriti noored, kes tundub, et polnud varem isegi kartuleid iseseisvalt koorinud. Toitude valik oli hea ning piisavalt lihtne, et edaspidi kodus taas proovida. Minule meeldis enim batooni tegemine kuna veendusin, et see on niivõrd lihtne ettevõtmine, et omal käel tegema hakata! Noortele oli see suurepärane eneseavastus – kas ma saan köögis hakkama? mida ma oskan ja mida ma ei oska? Lisaks oli hea saada ülevaatlik materjal kaasa, et saaks teadmised üle korrata. Kindlasti soovitan kursust nii noorematele kui vanematele sportlastele ning miks mitte ka täiskasvanud spordiharrastajatele – väärt teadmised, mida saab kohe praktikas ellu viia.”
“Lapse 6-aasta sünnipäev lähenes ning et mitte pidada tavapärast mängutuba-tüüpi pidu, sai otsustatud korraldada külalistele tervisliku toitumise töötuba. Kus lapsed saaksid ise valmistada tervislikku toitu ning kuulata ja katsete kaudu ka kogeda, mida teevad hammastega näiteks Coca-Cola või suhkur. Nutrilligent tuli meil siin appi. Kartsime kohe alguses, et nii väikestega läheb meil keeruliseks, sest lastel kaob tähelepanu ja viitsimine, soovitakse pigem joosta ja mängida. Koolitaja vedamisel kulges aga kõik kui õlitatult. Lapsed said kaasa rääkida ning oma käega nn „köögis mäkerdada“, mille tulemuseks oli maitsev ja kehasõbralik toit. Lapsed said palju targemaks ning räägivad siiamaani, kui tore see üritus oli. Enamgi veel – toidutegemine on nakkunud ning aiarühmas tehti volbriüritusel nõiajoogiks smuutisid. Hea on, kui leidub asjatundjaid, kes süstivad inimestele juba väikesest peale tervislike eluviiside nektarit.”
“Jäime koolitusega väga rahule, oli väga teemakohane, mõnus ja lihtne kuulata. Juba oleme oma töös mõningaid nippe kasutanud. Kõik oli suurepärane!“
“Tänan nii laste kui enda nimel kokkamislusti meie kooli toomast. Kui järgmisel päeval kokkamisest juttu tegin, siis kõigepealt tuli osavõtnud laste näole naeratus ja seejärel kiitvad sõnad.”
“Mulle väga meeldis kokata. See oli väga lõbus. Sain palju uusi retsepte ja kogemusi. Eriti meeldis mulle kanapasta ja müsliga magustoit. Viimasel korral tehtud trühvlid lausa sulasid suus ja puuviljasalat datlikreemiga oli mõnus. Tuuliga oli väga tore ja lõbus kokata. Ma tahaks seda iga kell korrata. Kuna ma tahan tulevikus kokaks saada, siis mul oli nendest tundidest väga kasu.“
“Mulle väga meeldis koos teistega kokata. Kõik toidud said maitsvad ja silmal ilusad vaadata. Tuuli oli väga tore ja rõõmsameelne ning andis meile võimaluse proovida uusi maitseid.“
Vali huvipakkuv loeng või töötuba altpoolt ja tutvu kindlasti ka Tervisesõbra huvikooli programmi loengutega – huvikooli programmi kursusi on võimalik tellida oma õppeasutusse ka täismahus.
Oleme varasemalt viinud läbi toitumisõpet ka erinevate toetusprogrammide raames (nt PRIA). Võta meiega ühendust ja teeme koolituspakkumise lähtudes hanketingimustest.
Kose Gümnaasiumis toimusid töötoad “Maitsete salapärane maailm” ja “Fruktodisain” kõigile 2. – 6. klassi õpilastele. Paari nädala vältel peeti kokku 24 töötuba, mille jooksul õpiti tundma oma maitsemeeli, omandati teadmisi toidust ja toitumisest ning valmistati erinevaid roogasid, mis vastasid tasakaalustatud toitumise põhimõtetele. Lisaks “mängiti toiduga” ja uuriti, kuidas toitu isuäratavalt serveerida. Projekti sai teoks PRIA rahastuse raames.
Põlva Vallvalitsuse eestvedamisel toimusid mitmetes maakonna koolides kokkamiskursused põhikooliõpilastele. Korra nädalas, viie nädala vältel, said lapsed juhendaja eestvedamisel 1,5 tunni jooksul valmistada erinevaid lihtsaid ning maitsvaid toite, mille aluseks loomulikult tervislikkus ning täisväärtuslikkus. Tund andis erinevaid toiduvalmistamise oskusi ja lastele tutvustati uusi maitseid ning maitsekooslusi. Näiteks valmistati köögiviljadest küpsetisi ja kaunviljadest suppi, aga ka laste lemmikuid nagu pitsa, vrapid ja magustoidud, siiski, kõik need said tehtud tervislikus võtmes ning tuginedes mitmekülgse toitumise põhimõtetele. Kokkamiskursused toimusid viies Põlvamaa koolis ning viidi ellu Põlvamaa Partnerluskogu ja Põlva vallavalitsuse toel.
Lääne-Virumaal Simunas, Rakkes ja Väike-Maarjas toimusid harivad töötoad noortekeskustes. Lapsed ja noored said osa võtta temaatilistest töötubadest nagu “Magusa mustkunst”, “Maitsete salapärane maailm” ja “Tervete hammaste saladus”. Õppetegevust rahastasid omavalitsused.
Oleme pidanud toitumisalaseid tunde ja loenguid koolides inimese- ja loodusõpetuse raames ning osalenud tervisenädalatel. Samuti oleme spordi- ja huvikoolides korraldanud noorsportlaste toitumist puudutavaid loenguid ja töötubasid nii lastele kui lapsevanematele.