Ghee

Ghee ehk selitatud või on pärit Indiast. Seda on kasutatud nii traditsioonilises rahvameditsiinis kui ka toidu valmistamisel. Või selitamise käigus eraldub piimasuhkur ehk laktoos ning piimavalk ehk kaseiin. Seetõttu sobib gheed kasutada nii laktoosi- kui kaseiinivaba toitumise puhul.

Ghee suitsemispunkt on kõrgemal kui võil. Tavalise või suitsemispunkt on 177°C juures, gheel alles 230°C juures, seetõttu sobib selitatud või paremini kõrgel temperatuuril praadimiseks.

Ghee

Koostisosad:

  • 1-4 pakki võid
  • paksupõhjalist potti
  • sõela
  • kurnamiseks riiet või marlit
  • puhast purki
  • lusikat

Valmistamine:

Pane või potti ning lase sel võimalikult madalal temperatuuril sulada. Niimoodi eraldub võist üleliigne vesi, piimasuhkur ja piimavalk. Väga oluline on jälgida, et kuumus poleks liiga kõrge ning protsess toimuks võimalikult pikkamööda, muidu kipub või potis kõrbema minema. Samuti ei eraldu kiirelt kuumutades võist kogu vesi ning ghee võib seetõttu hiljem ruttu roiskuma minna.

Kuumutades hakkab varsti või pinnale tekkima vahtu. See näitab piimavalgu eraldumist. Vahtu tuleb korralikult lusikaga kokku riisuda ja eemaldada, kuni seda enam juurde ei teki. Keskmiselt võib see aega võtta ligikaudu 30 minutit. Seejärel kurna vedelik läbi sõela ja marli puhtasse purki või nõusse. Marli peale jäävad veel viimased piimavalgu jäägid. Poti põhja võib samuti settida valge kiht, kuid seda ära gheed ümber valades purki kalla.

Õigesti valmistatud ghee on kuldkollane, läbipaistva värvusega ning kergelt pähklilise maitsega. Gheed ei pea tingimata külmkapis hoidma, kuid on oluline, et purgist võttes oleks lusikas kuiv ja puhas. Sellega hoiad ära selitatud või riknemise. Ghee säilib jahedas ja kuivas umbes 6 kuud.

Retseptid samast kategooriast

Scroll to Top