+372 5557 4423 info@rahvatervis.ee

Laste söömiskunst – toiduskeptikust supersööjani

Kategooria
Toimumisaeg05.09.2023 - 03.10.2023
Hind 75,00 

Laste söömiskunst

Vanemana soovime oma lastele vaid parimat, et tagada nende hea tervis, õnnelik lapsepõlv ning positiivsed mälestused sellest ajast. Seda püüdes, juhindume me soovitustest ja nõuannetest ning kriteeriumitest, mis annavad meile võimaluse hinnata seda, kuivõrd hästi me oleme sellega hakkama saanud. Toitumise poole pealt tekitavad pahatihti muret küsimused, kas mu laps sööb piisavalt ja mitmekülgselt, millal ning missuguse lisatoidu andmisega alustada, kuidas meelitada last uusi maitseid proovima, kuidas ennetada võimalike talumatuste või allergiate tekkeriski jne. Neid kriteeriume, mille järgi me püüame kõike õigesti teha, on väga palju ning vahel on need ka täiesti vastuolulised. Kui tunned, et oled laste söömisega seotud infomüras kaduma läinud, on see e-koolitus just sulle!

Koolitusel võtame ette avastusretke lapse toidumaailma: suhetesse ja tunnetesse seoses toiduga ning meeldimise-mittemeeldimise tagamaadesse. Vaatame toidule ja söömisele otsa lapse pilguga kuid kiikame sisse ka toiduskeptiku söömiskäitumisse. Läbi mõistmise „Miks“, on ka toidu suhtes kriitilist last võimalik mänguliste lähenemistega muuta uudishimulikuks supersööjaks, kes meelsasti uusi maitseid on nõus proovima. Ning teadmine „Kuidas“, aitab lõpetada toidulahingud ning aitab meil vanematena lapsi kavalamalt ja tulemuslikumalt suunata.

Oled kuulama oodatud, kui:
tahad teada saada, kas lapse toitumine on tasakaalus;
sul on tekkinud lapse söömise osas väiksemaid või suuremad muresid või küsimusi;
sooviksid lapsele tutvustada uusi maitseid ja toite;
tahad muuta lapse toidulauda mitmekesisemaks;
tunned, et toidukorrad on emotsionaalselt laetud ning sageli tuleb laua taga maha pidada pikki vestlusi, veenmisi või lausa toidulahinguid;
tahad saada kinnitust, et teed kõik just õigesti;
soovid saada uusi lahendusi ja mängulisi võtteid lapse menüü rikastamise osas;
soovid seada söömisega seotud piire, kuid ei tea kuidas neid teha.

Sihtgrupp:

Lapsevanemad, lasteaia töötajad, toitumisnõustajad, toitumisterapeudid, tervishoiutöötajad ja teised lastega töötavad spetsialistid.

Õpiväljundid:

Koolituse lõpetanud õppija:

suunab last mitmekülgselt sööma;
jääb keerulistes söömissituatsioonides rahulikuks ning aktsepteerib lapse vastust või reaktsiooni;
pakub lapsele erinevaid toiduaineid ja toite ning sobivaid alternatiivseid valikuid;
kasutab söö(t)missituatsioonides mängulisi lähenemisi.

Õppekavaga saad tutvuda SIIN.

Loengud

Igal loengul on oma kindel teemapüstitus, millest juttu tuleb ning millega seonduvalt saavad osalejad küsimusi küsida ja arutleda. Iga kord saavad osalejad ka ühe praktilise tegevuse, mis räägitut kinnistada või lapse söömisega seotud nüansse avada aitavad. Nii saad viie nädala jooksul kompaktsed teadmised ning oskused selleks, et olla teadlikum ja rahulikum lapsega seotud söömissituatsioonides ning muuta sammhaaval mitmekülgsemaks ka lapse ja kogu pere toidulaud.

1. Laste söömisharjumuste kujunemine

Kuidas kujunevad laste söömisharjumused ja maitse-eelistused? Mis mängib rolli laste söömisharjumuste kujunemisel ning mis mõjutab lapse suhtumist toitu, söömisesse ning uute toitude proovimisse? Esimeses loengus räägime sellest, mis mõjutab lapse eelistusi ning kuidas me vanemate või täiskasvanutena saame neid mõjutada.

Läbitavad teemad:
Söömisharjumuste kujunemine.
Maitse-eelistuste kujunemine.
Lapse söömistemperament kui eelistuste ja harjumiste mõjutaja.
Lapse isu ning seda mõjutavad tegurid.

2. Laste tasakaalustatud toitumise põhimõtted

Infot, kuidas ja mida me laste söömise ja toiduvalikute juures tähele peame panema, on väga palju. Mahe, ökoloogiline, tervislik, tasakaalus – need on vaid üksikud märksõnad. Kuid mida ja kuidas seda praktikas rakendada? Vaatame üle laste tasakaalus toitumise põhimõtted ning püüame aru saada, mida tähendab tervislik ja tasakaalus. Loengu käigus saad

Läbitavad teemad:
Laste toitumine erinevas vanuseastmes.
Valikud ja varieeruvus toidugruppides.
Vee joomine ja joogivalikud.
Trenni- ja lasteaiapäevade toitumine.
Piiratud valikud – millal on põhjust muretseda?

3. Emotsionaalne suhe toidu ja toitjaga

Lapse toitumine, toidulahingud jm lapse söömisega seonduv on juba algusest peale üsna tihedalt seotud meie, kui vanemate, emotsioonide ja suhtumisega. Kuidas meie vanematena oma laste valikuid mõjutame ning kuidas toimivad söömissituatsioonides lapse ja vanema rollide vastasmõjud, seda selles loengus vaatamegi. Samuti saad loengust mõtteid ja nippe, kuidas vähendada reaktiivsust ja muuta toidukorrad rahulikemaks.

Läbitavad teemad:
Lapse ja vanema vaheline suhe.
Lapse ja vanema ülesanded söömissituatsioonis (söömine, serveerimine, valmistamine).
Vanema toitmisstiilid ja kuidas see mõjutab lapse söömist.
Mõtete ja emotsioonide mõju toidukordadele ja seos toiduga.
Kuidas säilitada rahu ja seada turvaliselt piire.

4. Kes on valiv sööja - põhjused ja klassifikatsioon

Umbes 25% vanematest nimetavad oma lapsi valivateks sööjateks, kuid tegelikult on valivaid sööjaid vaid 1% lastest. Millal on tegemist tüüpilise ealise eripäraga ja millal on põhjust muretsemiseks? Räägime sellest millal olla lapse valiva söömise osas tähelepanelikum ning millal võtta seda kui üht lapse arenguetappi. Lapsi sööma suunates on oluline teada, milline „valiv sööja“ on sinu laps, sest mitte kõik võtted ei sobi kõigile ühtmoodi.

Läbitavad teemad:
Valiv söömiskäitumine või tagasihoidlik isu?
Valiva söömise algus ja põhjused.
Valiva sööja klassifikatsioon.
Eesmärgid ja tegevused sõltuvalt valiva söömise tasemest.
Lähedased ja lasteaias käimine lapse toitumise mõjutajana.

5. Võtted ja viisid paremate valikute harjutamisel

Eelneva nelja nädala ja nelja loengu jooksul oleme vaadanud hoolikalt läbi erinevad lapse toitumist mõjutavad tegurid. Nüüd on aeg koos läbi käia tegevused, mida reaalselt kodus vähehaaval tegema hakata. Ühest küljest lapsega tegeledes kuid teisalt vaadata ja toetada ka ennast sellel teekonnal. Lisaks lõbusatele koostegemistele, mängulistele lahendustele, vaatame üle, millega me võime oma pingutusi teadmatusest saboteerida ning õpime paar nippi kuidas ka ise rahulikuks ja järjepidevaks jääda.

Läbitavad teemad:
Emotsionaalse pausi võtmine ja probleemilt tähelepanu viimine positiivsele.
„Catering“ vs muudatuste sisseviimine.
Lapse kaasamine.
Mängulised lähenemised (fruktodisain, erinevad maitsmismängud, meeltepõhised tegevused).
Menüüsse lisamise võimalused, toitude peitmine.

Koolituse maht:

Koolitus koosneb viiest 60-minuti pikkusest loengust. Koolituse kogumaht on 7 akadeemilist tundi.

Koolitaja:

Tuuli Taimur on lõpetanud TÜ rahvatervishoiu magistriõppe ja Annely Sootsi Tervisekooli toitumisnõustaja täienduskoolituse. Lisaks on ta täiendanud end erinevatel lühikoolitustel ja -kursustel ning omab toitumisnõustaja (tase 5) ja täiskasvanute koolitaja kutsetunnistust (tase 5). Tuuli peab oluliseks enese erialast täiendamist ning hoiab end kursis tõenduspõhiste uuringutega, sest toitumisnõustamine ei ole ala, kus piisab kunagi selgeks õpitud tõdetest. Toitumisnõustamisel on ta spetsialiseerunud just laste toitumisele.

Osalustasu:

Koolituse (5 x 1h) maksumus on 75 €*. (EÕL ja ETNÜ liikmetele ning Rahvatervise Akadeemia õppijatele ja vilistlastele kehtib soodushind -5%).

*Hind sisaldab käibemaksu.

Toimumisaeg ja -koht:

Loengud toimuvad viiel teisipäeval: 5. september-3. oktoober 2023 (5.09, 12.09, 19.09, 26.09 ja 3.10) kell 16.00-17.00 veebis Zoomi vahendusel. NB! Loengud on nädal aega järelvaadatavad!

Loengutel osalemise kohta väljastatakse soovi korral digitaalne tõend.

Registreeru hiljemalt 3. septembriks 2023.

Rahvatervise Akadeemia majandustegevusteate nr: 223442.

Rahvatervise Akadeemia OÜ on positiivselt läbinud Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri lävendipõhise kvaliteedi hindamise.